خاطرات و وقایع

پدربزرگ و مادر بزرگ رفته بودن خونه نوه شون شب بمونن. که یهو چشم پدر بزرگ میفته به قوطی " ویاگرا" از نوه ش میپرسه : من میتونم یکی از اینارو استفاده کنم؟

نوه میگه: پدربزرگ فکر نکنم . اینا هم خیلی قویه برا شما هم خیلی گرونه

پدربزگ: چنده قیمتش؟
نوه: هر یه قرص 10دلار

پدربزرگ: پولش مهم نیست. من میخوام امتحان کنم و قبل از رفتن صبح پولشو بهت میدم

صبح روز بعد پسر میبینه پدربزرگش110 دلار گذاشته روی میز

میگه پدر بزرگ من که گفتم این فقط 10 دلار قیمتشه

پدربزرگ میگه: اون 100دلاری از طرف مادر بزرگه
!!

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مهر 1389ساعت 10:16  توسط آرمان مظاهری  | 

چند وقتی است که با مردی آشنا هستید که دوستتان دارد، چه این را ابراز بکند چه نه. دوستی با شما را دوست دارد و از با شما بودن لذت می برد. اما با همه این حرفها هنوز خود را به طور کامل به شما متعهد نکرده است. هنوز برنامه آخر هفته هایش را با شما نمی گذارد و به دوستانش هم معرفیتان نکرده است. با اینکه خیلی وقت است که همدیگر را می شناسید و با هم در یک ارتباط سالم بوده اید، هنوز از شما نخواسته است با او ازدواج کنید. اگر اینطور است، او هم مثل میلیون ها مرد دیگر است که خودشان و زنی که خیلی دوست دارند و می توانند زندگی با او بسازند که هر دو شاد و راضی باشند را گول می زنند. احتمالاً این آقا از متعهد شدن می ترسد. اما آیا شما می توانید کاری کنید که همه آن شادی و خوشبختی از آنِ هر دوی شما شود؟ پاسخ مثبت است و راه حل های آن بسیار ساده هستند. اصلاحاتی خیلی کوچک و ساده که هیچ هزینه ای برایتان در بر نخواهد داشت و در آخر آن تعهدی را که همیشه از او می خواستید را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

در زیر به 10 نکته برای متعهد کردن مردان اشاره می کنیم:

1. با گوش دادن بدون نصیحت کردن و انتقاد کردن اجازه دهید به شما اعتماد کند.

او باید بفهمد که می تواند همه چیز را با شما درمیان بگذارد. و هرچه بیشتر به شما بگوید، تعهدش به شما بیشتر خواهد شد و بعنوان مثال، فرض کنید به شما می گوید که خیلی احساس بدی دارد که نتوانسته در دانشگاه مدرک بگیرد. شما باید فقط گوش دهید و بعد به او بفهمانید که به همان اندازه ای که اگر از دانشگاه تهران دکترا می گرفت دوستش دارید. اگر به شما گفت که نگران از دست دادن شغلش است، فقط گوش دهید و به او بفهمانید که حتی اگر کارش را هم از دست دهد باز همین قدر دوستش دارید. وقتی برای نصیحت کردن بعدها پیش خواهد آمد، وقتی که خودش دنبال نصیحت و راهنمایی باشد. اما در آن لحظه مطمئناً به تنها چیزی که نیاز ندارد این است که کسی نصیحتش کند. او فقط به شما نیاز دارد.

2. با نشان دادن اینکه او را فقط به خاطر خودش دوست دارید باعث شوید که مردتان احساس خاص بودن کند.

در ابتدای رابطه سعی نکنید اصول الدین از او بپرسید. از سوالاتی مثل، "چقدر درآمد داری؟"، "آیا دانشگاه رفته ای؟"، "کی و کجا ازدواج کردی؟"،  "چرا جدا شدی؟"، "کار پدر و مادرت چیست؟" و ... خودداری کنید. این سوالات نشان می دهد که شما قصد ارزیابی او را دارید تا ببینید فرد مناسبی برای ازدواج هست یا نه. یادتان باشد، حتی اگر بعداً بفهمید که یک میلیاردر است، لازم است که حس کند او را به خاطر خودش می خواهید.

درعوض از او درمورد احساسش نسبت به مسائل مختلف و علایقش سوال کنید. اگر به شما گفت که اخیراً یک پاداش خیلی عالی دریافت کرده، از او نپرسید آن پاداش چقدر بوده است. درمورد هیجان انگیز بودن آن تجربه با او حرف بزنید. باید از آن تجربه در کنار او لذت ببرید. بعد از مدتی همه چیز را به شما خواهد گفت مگر اینکه خیلی آدم مرموزی باشد که این خود یک علامت بسیار منفی است. باید طوری رفتار کنید که بفهمد که برای او فارغ از هر طبقه ای که در آن باشد ارزش قائل هستید.

3. سعی کنید طبیعی رفتار کنید. خودتان باشید و علایقتان را پنهان نکنید.

اگر طرفتان می گوید به موسیقی رپ علاقه دارد و اسم خواننده هایی را که هیچوقت نشنیده بودید به زبان آورد، به هیچ وجه تظاهر نکنید که آنها را می شناسید و دوستشان دارید. خیلی راحت بگویید که هیچ چیز از آن سبک موسیقی نمی دانید.

اگر همیشه طرفدار اپرا بوده اید، بگویید. اگر موقع تماشای یک فیلم در کنار او گریه تان گرفت، هیچ اشکالی ندارد گریه کنید. اگر خواستید بخندید، بخندید. وقتی شما خودتان باشید او هم تشویق می شود که در حضور شما خودش باشد و تظاهر نکند. او آدم خاصی است و شما هم همینطور اما به طرق مختلف. هیچوقت برای گفتن یک دروغ خودتان را تحت فشار قرار ندهید.

4. این احساس را به او بدهید که می تواند آزادیش را حفظ کند—حداقل تا میزانی منطقی.

بااینکه شما به عنوان یک زن به رابطه جدید طوری فکر می کنید که قرار است زندگیتان را تغییر دهد، مرد شما فقط به حفظ وضعیت قبل خود فکر می کند. شما به خریدن یک خانه جدید، بچه دار شدن، عوض کردن کارتان، رفتن به مسافرت و امثال اینها فکر می کنید درحالیکه او مصر است که برنامه های قبلی خود را حفظ کند و تا حدامکان در آن تغییری ایجاد نکند. برای او ثبات به معنای امنیت است. اگر سعی کنید زندگی او را به سرعت تغییر دهید، احساس خواهد کرد که مردانگی اش هم خواهد رفت و احساس تهدید خواهد کرد. باید به او نشان دهید که نمی خواهید همه چیز را از او بگیرید. بعنوان مثال، حتماً بگذارید وقتی را با دوستان خودش بگذراند. وقتی مردها بدون حضور خانم ها کنار هم باشند خیلی پیش می آید که یکی بپرسد "چطور تونستی امشب جیم بزنی؟" و همه مردها برای آن مردی که هیچوقت نمی تواند از دست زنش به دورهمی های مردانه بیاید احساس تاسف می کنند. این را یادتان باشد مردها فقط با بودن با زنی که دوستش دارند نیست که احساس مردانگی می کنند، بلکه با بودن کنار دوستان و رفقای هم جنس خودشان هم همین احساس را دارند. شما باید او را مطمئن کنید که او هنوز هم می تواند وقتی را با دوستانش بگذراند.

5. اجازه ندهید زیاد برایتان خرج کند یا به زحمت بیفتد (حتی اگر خودش بخواهد).

اگر اجازه بدهید اینکار را بکند، یک روز صبح از خواب بیدار می شود و از خودش می پرسد، "من دارم با خودم چه کار می کنم؟" شاید در ابتدای رابطه بخواهد با کمک کردن به درست کردن اوضاع در خانه تان، تعمیر کردن چیزهای خراب، مردانگی اش را به شما نشان دهد و شما هم احساس خواهید کرد که کسی هست که مراقبتان است اما اجازه ندهید خیلی پیش برود. اگر می توانید برای انجام کاری از کسی دیگر یا متخصصش کمک بگیرید، اجازه ندهید که او این زحمت را تقبل کند. نباید حس کند که بودن با شما خیلی برایش هزینه دارد. از او نخواهید به رستوران های شیک و گران ببردتان چون با اینکار برای او آسانتر خواهد بود که ترکتان کند و زن جدیدی برای خود پیدا کند. حتی سعی کنید خیلی وقت ها شما حساب کنید یا بخواهید که برای شام میهمان شما باشد و یا به جای رستوران گران به سینما بروید و شام هم پیتزا بخورید.

یکی از دوستانم چند وقت پیش می گفت با زنی که بود به مشکل خورده چون با اینکه هزاران بار او را به رستوران های خیلی گران برده و لباسهای گران قیمت برایش خریده بود حتی آن زن یکبار هم او را به شام دعوت نکرده بود. او این را به منزله این گذاشته بود که آن خانم قدر کارهایی که برایش کرده است را نفهمیده است. من از او خواستم این موضوع را با او مطرح کند و همین رابطه شان را نجات داد.

6. برای علاقه مند کردن او هیچوقت حسادتش را تحریک نکنید.

درست است که از قدیم می گویند برای جلب نظر یک مرد باید حسادتش را تحریک کنید اما برعکس آن صحت دارد. مردها به خاطر غیرت و مردانگی خود درمورد مسائل وفاداری بسیار حساس هستند. اکثر مردان، مهم نیست که چه بگویند، اما درمورد مطلوبیت جنسی و ظاهر خود تردید دارند. مرد شما اگر بفهمد شما کاملاً به او وفادار هستید بیشتر به شما متعهد خواهد شد. پس در حضور او به هیچ وجه با مردی بصورت زننده حرف نزنید، درمورد عشق های قبلی خود حتی اگر خودش بخواهد با او حرف نزنید. شاید در آن لحظه کمی شور و حس او را تحریک کند اما بعدها به شما شک خواهد کرد. اگر قبلاً مردی را دوست داشته اید و ترکش کرده اید به او نگویید چون ممکن است فکر کند او را هم ترک خواهید کرد. اگر یکی از دوست پسرهای قدیمیتان زنگ زد دلیلی ندارد او را در جریان بگذارید. هرکاری می کنید سعی نکنید با گفتن این حرفها حسادت او را تحریک کنید.

7. اگر لازم دانستید به وفاداری جنسی اصرار داشته باشید.

بعضی خانم ها می ترسند که اگر درمورد وفاداری جنسی صحبت کنند مردشان عصبانی شود. در این باره هم درست برعکس آن صحت دارد. مردها دوست دارند که شما فقط او را بخواهید. اگر چنین چیزی را از او طلب کنید احساس امنیت و آرامش خواهد کرد و این احساس را به او خواهد داد که می خواهید به او وفادار باشید. حتی اگر مردتان اعتراض کرد و گفت که این درخواست احمقانه است یک نفس راحت خواهد کشید و مطمئن باشید که یک قدم برای متعهد کردن او جلوتر آمده اید.

8. به مردتان کمک کنید این واقعیت که به شما نیاز دارد و دوستتان دارد را تصدیق کند.

مردان به خاطر حس مردانگیشان میترسد که جلوی کسی اقرار کنند که چقدر به شما نیاز دارند. اما این ایراد آنها نیست. او هیچوقت ابراز آزادانه احساساتش را تمرین نکرده است. شما باید اجازه دهید اینکار را بکند. و رمز کار این است که از او چیزی بخواهید. بعد از یک مدت اصرار کنید که به شما بگوید که دوستتان دارد. حتی اگر با هم ازدواج کنید هم ممکن است از بیان این جمله سر باز زند. شما باید به او نشان دهید که نیاز دارید این جمله را به زبان بیاورد. یادتان باشد فقط بعد از اینکه این جمله را آزادانه به زبان آورد که واقعاً دوستتان خواهد داشت. فقط آنموقع است که این یک واقعیت زندگی اش خواهد شد. ما هیچوقت چیزهایی که از بیان آن خودداری کنیم را قبول نخواهیم کرد. اگر مردتان مکرراً از به زبان آوردن آن خودداری کرد پس هنوز برای متعهد شدن به شما آمادگی لازم را ندارد. اما وقتی آن را به زبان آورد، پس عشقش را پذیرفته است و آنرا بخشی از واقعیت زندگی خود می داند. بعد از مدتی زندگی بدون شما برای او بی معنی خواهد شد.

9. بعد از چند ماه از او بخواهید که شما را به خانواده و دوستانش معرفی کند.

 اینکار یکی از اصلی ترین پایه های متعهد شدن است. مردی که شما را وارد خانواده اش نکند مطمئن باشید که قصد ازدواج با شما را ندارد. او باید شما را کنار خانواده اش ببیند تا بتواند به شما به چشم همسر نگاه کند.

10. در طولانی مدت از ارائه آنچه بیش از حد توان شماست خودداری کنید.

اگر از شرایطی خاص خوشتان می آید حتماً آنرا مطرح کنید و سهمتان را از رابطه ببرید. از اینکه او دوستانش را دقیقه آخر و بدون دعوت و آمادگی شما وارد خانه می کند عادت به قبول آن و تسلیم شدن نکنید. اگر آنچه که می خواهید را از رابطه نمی گیرید و به همین دلیل افسرده و عصبانی هستید، اصلاً عادلانه نیست و باید آنرا با مردتان درمیان بگذارید.

اگر فکر می کنید که مرد مورد علاقه تان را پیدا کرده اید، این 10 نکته می تواند برای متعهد کردن هرچه بیشترا به شما کمک کند. یادتان باشد هیچ رابطه خوبی آسان به دست نمی آید اما دلیلی هم ندارد که رابطه شما بهترین نشود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مهر 1389ساعت 10:5  توسط آرمان مظاهری  | 

مردان سوءاستفاده گر معمولاً خودشان قربانیان نوعی سوءاستفاده هستند. نشانه های یک مرد سوءاستفاده گر می تواند سوءاستفاده احساسی، کلامی، فیزیکی یا جنسی باشد. معمولاً مردانی که سوءاستفاده احساسی می کنند سوءاستفاده کلامی یا ترکیبی از سایر انواع سوءاستفاده ها را نیز مرتکب می شوند. نشانه های چنین مردانی معمولاً اگر دقت کنید، زیاد سوال کنید و درمورد گذشته او بررسی کنید، بعد از چند قرار ملاقات اول دیده می شود.

 رابطه با چنین مردانی توام با خشونت، حسادت و روابط جنسی یا احساسی محدود می باشد. مردانی که سوء استفاده احساسی می کنند سخت تر شناخته می شوند چون خیلی راحت می توانند به شما بقبولانند که به اندازه کافی خوب نیستید یا همه چیز تقصیر شماست. در یک نظرسنجی که توسط بیش از 7000 زن انجام گرفت، بیش از 56 درصد تحت سوءاستفاده جنسی قرار گرفته بوده اند. بهبودی از سوءاستفاده احساسی به اندازه بهبودی از سوءاستفاده فیزیکی دشوار است. سوءاستفاده احساسی باعث پایین آوردن اعتماد به نفس و بروز افسردگی می شود. چنین مردی ممکن است به شما بگوید که دوستتان دارد یا تغییر می کند تا ترکش نکنید اما هرچه بیشتر سعی کنید او را تغییر دهید، کنترل بیشتری روی شما پیدا می کند. وعده های سرخرمن حالت عادی پیدا می کند. حتماً به رفتار و اعمال او هم توجه داشته باشید و نه فقط به حرفهایش. البته رابطه با چنین مردانی از همان ابتدا اینگونه نخواهد بود. اگر چنین بود زنان بدون معطلی آن مرد را رها می کردند.

 براساس انجمن روانشناسی خشونت و خانواده در امریکا، هرساله بیش از 4 میلیون زن امریکایی از نوعی آزار و اذیت توسط همسرشان رنج می برند. چه کسی می تواند قهرمان سنگین وزن مایک تایسون را فراموش کند که به جرم تجاوز به دزیره واشنگتن  به شش سال حبس متهم شد. تایسون فقط سه سال را در زندان سپری کرد و بعد با عفو مشروط آزاد شد. بعد با رابین ژیونز ازدواج کرد و یکسال بعد درست در روز ولنتاین از او طلاق گرفت چون ژیونز ادعا کرده بود که تایسون از او سوءاستفاده کرده است. رفتارهای سوءاستفاده گرانه در همه سطح های جامعه دیده می شود.

 در زیر 10 نشانه مردان سوءاستفاده گر را جمع آوری کرده ایم. اگر طرف شما هم یک یا دو مورد از این رفتارها را دارد شاید وقتش رسیده باشد که رابطه تان را دوباره ارزیابی کنید و درصورت نیاز کمک بخواهید.

 1. حسادت و حس تملک: نسبت به دوستان و خانواده و همکاران شما حسود می شود و سعی می کند شما را از آنها جدا کند. زن و فرزندان خود را جزء دارایی های خود می بیند نه انسان هایی مستقل. بی دلیل شما را به خیانت و ارتباط با مردهای دیگر متهم می کند. همیشه به روش بازجویی می پرسد کجا و با کی بوده اید.

 2. کنترل: می خواهد همه زمان شما مال او و مرکز توجه شما باشد. همه هزینه ها، ماشین و فعالیت هایی که در آن شرکت می کنید تحت کنترل اوست. اگر زن علائمی از استقلال و قدرت از خود نشان دهد عصبانی می شود.

 3. برتری: همیشه حق با اوست، همیشه او باید برنده باشد و همیشه همه ریاست ها با اوست. همیشه اعمالش را توجیه می کند تا بتواند با متهم کردن شما یا کسان دیگر حق را به جانب خود دهد. مردی که سوءاستفاده کلامی می کند با شما بد حرف زده و دشنام می دهد تا احساس بهتری به او دست دهد. هدف چنین مردی این است که شما احساس ضعف کنید تا خودش بتواند احساس قدرت کند. این افراد معمولاً احساس ناامنی می کنند و فقط این قدرت است که به باعث می شود حس بهتری داشته باشند.

 4. حقه: به شما می گوید احمق یا نادان تا تقصیر گردن شما بیفتد. سعی می کند طوری رفتار کند که فکر کنید تقصیر شما است که او دچار این مشکل شده است. ننه من غریبم در می آورد که دلتان به حالش بسوزد و سعی کنید به او کمک کنید از این وضعیت بیرون بیاید. به بقیه می گوید شما تعادل ندارید.

 5. تغییر حالت: بعد از اینکه سوءاستفاده انجام گرفت، ناگهان از فردی خشن و عصبانی به فردی پشیمان و مهربان تبدیل می شود.

6. تضاد حرف و عملبه قول هایش عمل نمی کند، می گوید دوستتان دارد اما از شما سوءاستفاده می کند.

 7. تنبیه کردن شما: مردی که سوءاستفاده احساسی می کند از رابطه جنسی یا صمیمیت احساسی خودداری کند یا وقتی نتوانست راه خود را پیش ببرد سکوت پیشه می کند. معمولاً با انتقاد های مداوم شما را تحت سوءاستفاده کلامی قرار می دهد.

 8. عدم تمایل به کمک گرفتن: چنین مردی تصور نمی کند که مشکل دارد پس چرا باید دنبال کمک باشد؟ او تقصیرها و اشتباهات خود را نمی پذیرد و آن را به گردن کودکی یا عوامل خارجی می اندازد.

 9. بی احترامی به خانم ها: هیچ احترامی برای مادر، خواهران یا هر زن دیگری قائل نیست. تصور می کند که زنان احمق و بی ارزش هستند.

 10. سابقه سوءاستفاده قبلی: این افراد همیشه به دنبال زن هایی مطیع هستند که بتوانند آنها را کنترل کنند. رفتار سوءاستفاده گرانه رفتاری ارثی است و مردانی که از آنها سوءاستفاده شده احتمال زیادی دارد که خود به این بیماری مبتلا شوند. مردانی که از حیوانات سوءاستفاده می کنند نیز احتمال زیادی دارد که از خانم ها هم سوءاستفاده کنند.

 اگر به خاطر اینکه فکر می کنید این فرد تغییر می کند به رابطه تان با او ادامه می دهید بهتر است بیشتر فکر کنید. چنین مردانی بدون درمان دراز مدت به هیچ وجه درست نمی شوند. جلسات مشاوره گروهی برای کمک به این افراد بسیار مفید است. مصرف موادمخدر و الکل هم می تواند به چنین رفتارهایی ختم شود. اگراین فرد تمایلی به کمک گرفتن از متخصص نداشت آنوقت شما باید با محافظت از خودتان یا فرزندتان در صورت وجود اقدام کرده و او را ترک کنید. با ماندن در چنین رابطه ای یعنی از رفتارهای آن مرد چشم پوشی می کنید.

  اگر بترسید نخواهید توانست از دست او جان سالم به در ببرید. سعی کنید دوستان و خانواده تان را در جریان بگذارید و از آنها کمک بخواهید. وقتی او را ترک کنید ممکن است گریه کند و التماستان کند که برگردید اما تا زمانیکه مشاور او نگفته که درمان دراز مدتش را با موفقیت سپری کرده به سمت او برنگردید. بعد از ترک برای سوءاستفاده بیشتر او آمادگی داشته باشید. اگر مرد زندگی شما هم چنین رفتارهایی دارد و تمایلی برای کمک گرفتن ندارد، تنها راه حل شما ترک کردن اوست.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مهر 1389ساعت 9:10  توسط آرمان مظاهری  | 

پیرمرد روستا زاده ای بود که یک پسر و یک اسب داشت. روزی اسب پیرمرد فرار کرد، همه همسایه ها برای دلداری به خانه پیرمرد آمدند و گفتند:عجب شانس بدی آوردی که اسبت فرارکرد!

روستا زاده پیر جواب داد: از کجا میدانید که این از خوش شانسی من بوده یا از بد شانسی ام؟ همسایه ها با تعجب جواب دادن: خوب معلومه که این از بد شانسیه!

هنوز یک هفته از این ماجرا نگذشته بود که اسب پیر مرد به همراه بیست اسب وحشی به خانه برگشت. این بار همسایه ها برای تبریک نزد پیرمرد آمدند: عجب اقبال بلندی داشتی که اسبت به همراه بیست اسب دیگر به خانه بر گشت!

پیر مرد بار دیگر در جواب گفت: از کجا میدانید که این از خوش شانسی من بوده یا از بد شانسی ام؟ فردای آن روز پسر پیرمرد در میان اسب های وحشی، زمین خورد و پایش شکست. همسایه ها بار دیگر آمدند: عجب شانس بدی! وکشاورز پیر گفت: از کجا میدانید که این از خوش شانسی من بوده یا از بد شانسی ام؟ وچند تا از همسایه ها با عصبانیت گفتند: خب معلومه که از بد شانسیه تو بوده پیرمرد کودن!

چند روز بعد نیروهای دولتی برای سربازگیری از راه رسیدند و تمام جوانان سالم را برای جنگ در سرزمینی دوردست با خود بردند. پسر کشاورز پیر به خاطر پای شکسته اش از اعزام، معاف شد.

همسایه ها بار دیگر برای تبریک به خانه پیرمرد رفتند: عجب شانسی آوردی که پسرت معاف شد! و کشاورز پیر گفت: از کجا میدانید که...؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389ساعت 11:58  توسط آرمان مظاهری  | 

روزی از روزها یه پدر پیری از توابع آذربایجان از پسر زبرو زرنگش می خواهد كه گله گوسفندها را به چرا ببره پسر كه حوصله این كارها را نداشت بهانه می آورد پدره میگه پسرم كاری را كه الآن بهت میگم بكنی هیچ اتفاقی نمیفته هم گله چرا میكنه هم تو به كارات میرسی.القصه پدر میگه وقتی گله را بردی صحرا چرا كنند بسپار به حضرت ابوالفضل و بیا پسر میره گله را میبره بعداز 2 ساعت میاد خونشون باباش میگه كاری را كه گفتم كردی پسر با شهامت میگه بابا جان ازون هم بهترش رو كردم پدر با تعجب میگه چیكار كردی میگه من گله رو به خدا سپردم و آمدم پدر از جواب بچه اش حسابی عصبانی میشه پسرشو حسابی میگیره زیر مشت و لگد خلاصه با وساطت همسایه پدر آروم میشه بعد كه داستان این درگیری را همسایه میفهمه از پدر پسره میپرسه كه خوب بچه ات كار خوبی كرده پدر با ناراحتی میگه داداش وقتی من میگم بسپار دست حضرت ابوالفضل منظوری دارم واون اینكه اگر یه وقت از گوسفندام یكی كم شد یا براشون اتفاقی افتاد به خدا شكایت حضرت ابوالفضل را بكنم حالا كه پسرم به خدا سپرده اتفاقی بیفته به كی شكایت بكنم.!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389ساعت 10:29  توسط آرمان مظاهری  | 

در قسمت اول اين مطلب در رابطه با " تعريف، علل، علايم و عوامل خطر دردهاي شکمي ناشي از سوء تغذيه " توضيحاتي داده شد و در قسمت دوم آن سعي کرديم درباره ي "اصلاح شيوه ي زندگي، تغذيه، ورزش و تغييرات رفتاري" اي که مي تواند به بهبود اين دل دردها کمک کند، مطالبي را براي تان بياوريم. حالا ادامه ي مطلب ...

آزمايشات تشخيصي

پزشک شما احتمالا نشانه ها و علائم بيماري را بررسي مي کند و معاينه ي فيزيکي را بر روي شما انجام مي دهد. انجام تعدادي از تست هاي تشخيصي نيز ممکن است به دکترتان کمک کند که دليل ناراحتي اصلي تان را تعيين کند.

اين تست ها عبارت هستند از:

* تست هاي خوني

تست هاي خوني مي تواند احتمال ابتلا به برخي بيماري هاي ديگري که ممکن است باعث ظهور نشانه ها و علائمي شبيه به درد شکمي بدون زخم شوند را برطرف نمايد.

* آزمايش مدفوع

دکترتان ممکن است آزمايش نمونه اي از مدفوع تان را براي پيدا کردن باکتري اي موسوم به هليکوباکترپيلوري(H. pylori) تجويز نمايد، که اين باکتري مي تواند سبب مشکلات شکمي شود.

* استفاده از اندوسکوپي براي آزمايش کردن سيستم گوارشي تان

در اين روش وسيله اي سبک، قابل انعطاف و نازک به نام آندوسکوپ، از گلوي شما مي گذرد. بنابراين دکتر شما مي تواند مري، شکم و قسمت ابتدايي روده شما(دئودنوم) را ببيند.

معالجات و داروها

درد شکمي بدون زخم که مدت زيادي طول مي کشد و به وسيله تغييرات شيوه زندگي کنترل نمي شود ممکن است به معالجه نياز داشته باشد. نوع درماني که دريافت مي کنيد به علائم و نشانه هاي بيماري تان وابسته است. درمان ممکن است با تجويز دارو و رفتاردرماني ترکيب شود.
فاموتيدين

داروها

داروهايي که ممکن است در مديريت نشانه ها و علائم اين درد به شما کمک کنند عبارت هستند از:

داروهاي آنتي اسيد. آنتي اسيدها در فرم جامد يا مايع يک درمان عمومي و معمول براي سوء هاضمه هستند. آنتي اسيدها اسيد معده را خنثي مي کنند و آسودگي سريعي را فراهم مي نمايند.

داروهايي براي درمان گاز. داروهايي که شامل سايمتيکون ها هستند آرامش را به وسيله از بين بردن گازها فراهم مي کنند. Mylanta و Dimeticon مثال هايي از اين دسته هستند.

داروهايي که توليد اسيد را کاهش مي دهند و بلوکرهاي H2 رسپتور ناميده مي شوند.

اين داروها يکي از پُر مصرف ترين داروهاي گوارشي هستند که شامل سايميتيدين(Tagamet HB)، فاموتيدين(Pepcid AC)، نيزاتيدين(Axid AR) و رانيتيدين(Zantac 75) هستند.

انواع قوي از اين داروها تنها در فرم نسخه اي در دسترس هستند.

داروهايي که پمپ هاي اسيدي را بلوکه مي کنند.

اين ها داروها، مانع پمپ پروتوني نيز ناميده مي شوند و پمپ هاي اسيدي را که در داخل سلول هاي مخاط دستگاه گوارش، اسيد ترشح مي کنند را بلوکه مي کنند.

موانع پمپ پروتوني، ميزان ترشح اسيد را به وسيله ي بلوکه کردن فعاليت اين پمپ هاي کوچک، کاهش مي دهند.

موانع پمپ پروتوني شامل لانزوپرازول(Prevacid 24 HR) و امپرازول(Prilosec OTC) هستند.

بايد توجه داشته باشيد که اين داروها در فرم نسخه اي در دسترس هستند.

داروهايي که اسفنگتر مري را قوي مي کنند.

اين داروها کمک مي کند که معده ي شما با سرعت بيشتري خالي بشود و علاوه بر آن به سفت شدن دريچه بين معده و مري کمک مي کند. لذا از اين طريق ناراحتي ناشي از درد قسمت بالاي شکمي را کاهش مي دهد.

داروي متوکلوپراميد از اين گروه مي باشد.

داروهايي که اسپاسم هاي ماهيچه اي را کنترل مي کنند.

داروهاي ضد انقباض ممکن است درد شکمي را به وسيله ي رفع اسپاسم ها در ناحيه روده، تسکين ببخشد. اين داروها شامل دايسيکلومين و هيوسين هستند.

داروهاي ضد افسردگي با دوز پايين.

داروهاي ضد افسردگي تري سيکليک و داروهايي که به عنوان مهارکننده هاي انتخابي برداشت مجدد سروتونين(SSRIs) شناخته مي شوند در دوز پايين مصرف مي شوند و ممکن است به ممانعت از فعاليت نورون هايي که درد روده اي را کنترل مي کند کمک کند. پزشک تان ممکن است اين داروهاي ضد افسردگي را مانند نورتريپتيلين(Pamelor) و دسيپرامين و(Norpramin) SSRIs مانند سرترالين(Zoloft) را پيشنهاد کند.

آنتي بيوتيک ها

اگر آزمايشات بر وجود نوعي باکتري معمول که باعث زخم در شکم تان مي شود(موسوم به باکتري Hپيلوري)، دلالت کند، پزشک تان ممکن است به شما مصرف آنتي بيوتيک ها را توصيه کند. علاوه بر اين اگر شما تعداد خيلي زيادي باکتري در روده تان داشته باشيد دکترها ممکن است به شما تعدادي از آنتي بيوتيک ها را توصيه کنند.
نعناع

طب جايگزين:

خيلي از افرادي که از اين نوع دردهاي گوارشي رنج مي برند اغلب سراغ مکمل ها و درمان هاي جانشين مي روند تا به آن ها کمک کند. تا کنون ثابت نشده است که هيچ مکملي يا داروي جانشيني براي ريشه کني اين نوع از دردها باشد. اما وقتي که به موازات درمان هاي دارويي و تغيير شيوه ي زندگي از طب جايگزين نيز استفاده شود ممکن است در جهت تخفيف نشانه ها و علائم بيماري تان مفيد باشند.

اگر شما علاقه مند به مکمل ها و درمان هاي جانشين هستيد، با پزشک تان در مورد موارد زير صحبت کنيد:

مکمل هاي گياهي

داروهاي گياهي که بعضي منافع را براي اين درد نشان داده اند شامل: نعناع و روغن زيره، هستند.

هيپنوتيزم

هيپنوتيزم يک وضعيت عميق از تمرکز است که شما مي توانيد به وسيله ي کار کردن با يک درمانگر ماهر به آن برسيد. بعضي مدارک پيشنهاد مي کند که درمان هيپنوتيزم ممکن است به برطرف کردن نشانه ها و علائم اين درد کمک کند.

تکنيک هاي آرام سازي(ريلکسيشن)

فعاليت هايي که به آرام سازي شما کمک مي کند ممکن است به شما کمک کند که نشانه ها و علائم اين درد را کنترل کنيد از جمله: مديتيشن، يوگا و ديگر فعاليت هايي که به کاهش استرس کمک مي کند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389ساعت 10:23  توسط آرمان مظاهری  | 

زن متولد فروردين

1-انتقاد كردن از او در حضور ديگران بسيار وخيم است.در واقع او از انتقادات و حتي پيشنهادات در زماني هم كه با يكديگر تنها هستيد زياد خوشش نمي آيد
مگر اينكه اين پيشنهادات كاملا سازنده بوده و با مقداري ملاحظه و احتياط مطرح شوند.
2-وقت نشناسي بخصوص او را بسيار ناراحت مي كند.اين واقيعت كه خود او هم بندرت وقت شناس است,دليل موجهي براي وقت نشناسي شما محسوب نمي شود!
3-سعي نكنيد دقت و توجه او را منحصرا به خود اختصاص دهيد,زيرا او احتياج دارد روزانه مقداري تنهايي و خلوت داشته باشد.
4-از طعنه زدن و سرزنش كردن,زرنگي,بدزباني و ناپختگي بپرهيزيد.
5-او موجودي مشكل پسند و باريك بيني است,بنابراين هميشه مراقب مرتب بودن سر و وضع و مطبوع بودن شخصيت خود باشيد.

مرد متولد فروردين

1-در اولين ملاقات حالت تهاجمي نداشته باشيد.اگر به طرف او جذب شده ايد
حداقل بگذاريد او فكر كند كه خودش در اظهار علاقه پيشقدم شده است.
2-از هر نوع دخالتي در كارهاي شغلي اش اجتناب كنيد.
3-او شديدا از تظاهر و خودنمايي بدش مي آيد بنابراين سعي نكنيد با مهم جلوه دادن خودتان و يا موقعيت اجتماعي خود او را تحت تاثير قرار دهيد.تا جايي كه مي توانيد طبيعي و بي پيرايه باشيد.

زن متولد ارديبهشت

1-سعي نكنيد چگونگي تفكر او را تغيير بدهيد,زيرا او حس مي كند براي حفظ
عقايد شخصي و خصوصي خود حقوقي دارد.
2-براي اينكه با او كاملا هماهنگ باشيد نبايد او را وادار كنيد عليرغم ميل خود جايي برود و يا كسي را ملاقات كند.
3-با او دعوا و جر و بحث نكنيد.او شديدا از اعتشاش و پرخاش بدش مي آيد.
4-علاقه او به حرف زدن و نوشتن صحيح و درست,شما را ملزم مي كند به انتخاب لغات و گرامر صحيح توجه و دقت داشته باشيد.
5-از اينكه موجودي پول پرست,مفلوك و يا طعنه زن به نظر بيايد اجتناب كنيد,
زيرا طبيعت بخشنده او با اين خصوصيات تناقض دارد.

مرد متولد ارديبهشت

1-درباره ساير مردها و نقاط مثبتشان صحبت نكنيد بخصوص در مورد كساني كه قبلا مي شناختيد يا فرضا شوهر سابقتان.از حسود كردن او بپزهيزيد.
2-او را درگير خويشاوندان خود نكنيد.اجبارهايي رابه او تحميل نكنيد و قرارهايي نگذاريد كه با سليقه او جورنيست.
3-از بد قولي بپرهيزيد و عادات افراطي را در خود سركوب كنيد.
4-از شب زنده داري زياد خودداري كنيد حتي اگر ظاهرا به نظر بيايد كه او اين كار را دوست دارد.عليرغم اينها او به آساني از شب زنده داري خسته مي شود.

زن متولد خرداد

1-هر نوع آمادگي براي تغيير خلق و خو بدون دليل واضح,بي صبري يا پرخاشگري را در خود سركوب كنيد و از موضوعات جدال برانگيز بپرهيزيد.
2-مشكلات خود را نزد او نبريد زيرا اين موضوع او را افسرده مي كند.
3-سعي نكنيد زندگي,عادات ,دوستانش را نظم و ترتيب بدهيد.او طبيعتا موجود بسيار مستقلي است.
4-خودتان را با اشخاص ديگر مشغول نكنيد و مواظب هر نوع بي نظمي و بي توجهي در مورد عادات لباس پوشيدن خود باشيد.

مرد متولد خرداد

1-بدون اينكه خودش مايل باشد در زندگي خصوصي و افكار او كنجكاوي نكنيد.
2-به محافظه كاري او,با سخن گفتن غير عادي,لباس پوشيدن غير عادي,و كارهاي غيرعادي ديگر,خدشه وارد نكنيد.خيلي احتمال دارد كه او سيگار كشيدن يا مشروب خوردن شما را تاييد نكند...
3-هر نوع تمايل به بد خلقي,اغتشاش يا ناسازگاري را در خود سركوب كنيد.
4-سعي نكنيد به او توصيه كنيد كه چه بخورد و چه بپوشد و اگر به نظر مي رسد كه به دوستان شما علاقمند نيست آنها را به او تحميل نكنيد.

زن متولد تير

1-لاابالي و نامرتب نباشيد و نسبت به سر و وضع و رفتارتان بي توجهي نشان ندهيد.
2-از جر و بحث در مورد مسايل شخصي خودتان با او در انظار عموم خودداري كنيد.
3-از ولخرجي اجتناب كنيد زيرا او صرفه جويي و عقل معاش را تحسين مي كند.
4-در حضور ديگران از انتقاد كردن از او خودداري كنيد.

مرد متولد تير

1-سعي نكنيد بر او مسلط شويد.
2-از ولخرجي و اسراف و همينطور دخالت دادن اقوام در كارها دوري كنيد.
3-در رفتار خود محافظه كار باشيد,از آرايش زياد و لباسهاي عجيب و غريب بپرهيزيد.
4-از برنامه ريزيهاي كامل اجتماعي خودداري كنيد,بگذاريد او خودش برنامه ريزي كند.

زن متولد مرداد

1-از لباسهاي او,دوستانش,شخصيتش يا خانه اش انتقاد نكنيد.
2-از بحثهاي مذهبي و سئوالهاي مربوط به خانواده اش خودداري كنيد.
3-سعي نكنيد بر او مسلط بشويد...مواظب باشيد كه عقايد خود,دوستان خود,ورزشهاي مورد علاقه خود و ترجيحات خود را در مورد موضوعات مختلف,به او تحميل نكنيد.
4-با او دعوا و غرغر نكنيد.از آنجايي كه او از طفره رفتن عصباني مي شود هميشه با او صادق و راستگو باشيد.

مرد متولد مرداد

1-سيگار نكشيد,آدامس نجويد و در ساير عادات شخصي خود افراط نكنيد(اگر حس مي كنيد كه از اين كارها خشمگين مي شود).او در اين موارد احساس خودش راروراست به شما خواهد گفت...
2-از پرگويي در مورد خودتان,شغلتان,دوستانتان و بخصوص مرداني كه مي شناسيد خودداري كنيد.او دوست دارد خودش در مركز صحنه باشد.
3-به طور آشكار از مردها دلربايي نكنيد و هرگز سعي نكنيد حسادت او را عمدا تحريك كنيد.
4-سلطه جويي او را بپذيريد و او را وادار نكنيد به مكانهايي برود يا كارهايي بكند كه هيچ اهميتي به آنها نمي دهد.
5-او از اينكه در حضور جمع مورد بحث واقع شود و يا از او انتقاد بشود خوشش نمي آيد.

زن متولد شهريور

1-از عصباني شدن و از كوره در رفتن اجتناب كنيد,او آرام و وقار را تحسين مي كند.
2-از انتقادهاي او ناراحت نشويد,زيرا او به طرف كمال حركت مي كند,هم براي خودش و هم براي شما.
3-بدون مشورت با او تصميمي نگيريد.او دوست دارد اظهار نظر كند و احساس كند كه براي شما مفيد است.
4-زماني كه حس مي كنيد خودش شخصا ميل به فاش كردن بعضي مسايل ندارد سعي نكنيد در زندگي خصوصي او كنجكاوي كنيد.به ياد داشته باشيد كه مهرباني و همدردي براي او خيلي بيشتر از تجملات و هداياي گرانبها ارزش دارد.

مرد متولد شهريور

1-وقتي به نظر ساكت و متفكر مي رسد با صحبت كردن مزاحمش نشويد.
2-از اغتشاش و شلوغي بپرهيزيد زيرا او براي صلح و هماهنگي ارزش زيادي قايل است..
3-در مورد موضوعات بي اهميت به او غرغر نكنيد و در مورد مسايلي كه كاري درباره شان نمي توان كرد غمگين و بهانه جو نباشيد.او در مورد اتلاف انرژي بسيار تحريك پذير مي باشد.

4-قبل از اينكه از تصميماتش سئوال كنيد صبر كنيد تا آرامشش را بدست بياورد.
از افراط در همه چيز خودداري كنيد.منظور اين است كه همانطور كه بايد در مورد خارجي عواطف ميانه رو باشيد,در مورد عواطف دروني هم معتدل باشيد.او يك ميانه روي منطقي را دوست دارد.
5-در مورد عادات شخصي يا طرز رفتارش مخالفت نكنيد,زيرا او چه بوسيله كلام و چه به طرق ديگر نارضايتي خود را نشان مي دهد.

زن متولد مهر

1- سعي كنيد در مسايل مختلف او را به آرامي متقاعد كنيد.اين كار خيلي بهتر از دستور دادن به اوست.
2-به خود اجازه ندهيد ستيزه جو يا تند زبان باشيد.او يك محيط صلح آميز را دوست دارد و از شما انتظار دارد كه رعايت اين موضوع را بكنيد.
3-او را مجبور نكنيد در ورزشهاي خارج از خانه با شما همراهي كند,زيرا تمايل زيادي به اين كار ندارد.
4-دايما در مورد امور مالي به او نصيحت و راهنمايي نكنيد و از بحث راجع به امور شغلي و مسايل سياسي بپرهيزيد.اگر به موسيقي,هنرو ادبيات علاقه اي نداريد,نگذاريد او بفهمد!سعي كنيد به همه آنها علاقمند شويد.

مرد متولد مهر

1-در حضور او با مردي زياد خودماني نشويد و نگذاريد در مورد محبت شما ترديد
كند.او ميل دارد حس كند كه تمام قلب شما متعلق به اوست.
2-موجود تنبل و كودني نباشيد.تحسيني را كه او براي شوخيهاي جالب و هوشمندي قايل است,با داشتن اين صفات,به خود اختصاص دهيد.
3-از هرگونه عملي كه نشان دهنده اين باشد كه داريد به او دستور مي دهيد خودداري كنيد و او را وادار نكنيد شما را به تمام دوستانش معرفي كند.

زن متولد آبان

1-اگر او خودش اهل زخم زبان زدن و بدگماني باشد سعي كنيد شما اينطور نباشيد.
2-از خود عدم شجاعت يا تمايل به عقب نشيني در مورد كار و كوشش نشان ندهيد.
3-از افسردگي و بدخلقي اجتناب كنيد.او اشخاص سرزنده را دوست دارد.
4-به نظر خسته و تنگ نظر نياييد زيرا او از ديدن هر نشانه اي از خست بخصوص در حضور ديگران خشمگين مي شود.

مرد متولد آبان

1-از صرف مقدار زيادي توجه به او دريغ نورزيد..
2-از موقعيتهاي درگير كننده با اقوام دوري كنيد و از او انتظار نداشته باشيد هميشه آماده پذيرفتن هر اجتماعي باشد.او بخصوص از مراسم رسمي خوشش نمي آيد.
3-زياده از حد حالت مطمئن و مثبت به خود نگيريد...بخصوص اصرار نكنيد اوچيزهايي را مطالعه كند كه دوست ندارد.

زن متولد آذر


1-او را مجبور نكنيد شغل خود را رها كند.بگذاريد در اين مورد انتخاب با خودش باشد.
2-از زنهاي ديگر دلربايي نكنيد.
3-اگر او به زندگي فعال اجتماعي علاقه ندارد,از اين نوع زندگي اجتناب كنيد.
4-در مورد اينكه چگونه بايد لباس بپوشد,موهايش را آرايش كند,خانه اش را مبله كند و ساير چيزهايي كه او آنها را در قلمرو حوزه خودش مي داند سختگير نباشيد.

مرد متولد آذر

1-اگر او دوست ندارد شما كار كند,اصراري نداشته باشيد كه بعد از ازدواج هم به شغلتان ادامه دهيد.
2-دوستان نامطبوع خود را رها كنيد زيرا اين آمادگي در اوهست كه شما را از روي دوستانتان قضاوت كند.
3-در مورد برنامه ريزي براي نامزدي,خانه و مسايل مشابه خواسته هاي او را در نظر بگيريد.
4-در مورد كارهايتان اقوام خود را دخالت ندهيد و از غرولند و انتقاد اجتناب كنيد.

زن متولد دي


1-سعي نكنيد او را وادار كنيد دوستانش را كنار بگذارد و از هر نوع تظاهري به حسادت خودداري كنيد.
2-درباره شخصيت و عادات خصوصي اش اشارات تحريك آميز نكنيد.
3-به او هجوم نبريد و خودداري يا توداري او را محترم بشماريد.

مرد متولد دي

1-سعي نكنيد درباره مسايل پنهاني او كنجكاوي كنيد.
2-اگر او كم حرف و خاموش راترجيح مي دهد,كوشش نكنيد فريبندگيهاي اجتماعي را به او تحميل كنيد.
3-سعي نكنيد او راتغيير بدهيد.اگر نمي توانيد او را همانطور كه هست قبول داشته باشيد اصولا از اين رابطه صرف نظر كنيد.

زن متولد بهمن


1-در نقطه نظرهاي خود سنتي و قديمي نباشيد.
2-در مورد لباس و سرو وضعش چيزي به او ديكته نكنيد.
3-در ميان جمع و در حضور ديگران با او مشاجره نكنيد.
4-نزديكان و اقوام خود رابه او تحميل نكنيد مگر اينكه خودش آمادگي پذيرفتن آنها را داشته باشد.بگذاريد او دوستانش رابراي خود حفظ كند.

مرد متولد بهمن


1-از جر و بحث و دخالت در امور خصوصي او بپرهيزيد.
2-خود را درگير و مشغول اشخاص ديگر نكنيد و در عين حال نسبت به تعلقات او حسادت نشان ندهيد.
3-از گفته هاي مرموزي كه او مكرر و فراوان به زبان مي آورد رنجش به دل راه ندهيد.

زن متولد اسفند

1-مجبورش نكنيد براي مدت زمان طولاني روي يك موضوع بخصوص تمركز كند.
او به آساني از اين وضع خسته مي شود و تغيير را دوست مي دارد.
2-در مورد مسايل مربوط به لباس پوشيدن و طرز رفتار خود بي دقتي نكنيد و بر سر موضوعات بي اهميت بااو دعوا نكنيد.
3-مكالمه را به خود اختصاص ندهيد.او دوست دارد آزادانه درباره خودش سخن بگويد.
4-از رفتار غير عادي اجتناب كنيد و به عقايدش در مورد پاكدامني و تقوا بي احترامي نكنيد و آنها را قديمي تلقي ننماييد.
5-به علت زن بودنش او را محدود نكنيد او قويا به تساوي بين زن و مرد اعتقاد دارد.

مرد متولد اسفند


1-سعي نكنيد او را وادار كنيد تملق بگويد او براي اين كار خيلي صميمي و بي رياست.
2-از اينكه او را به شتاب كردن واداريد بپرهيزيد بخصوص در امور مربوط به كسب و كار.
3-به ياد داشته باشيد كه توجهات كوچكي كه به ساير زنان مي كند هيچ اهميتي ندارد و حسود نباشيد.
4-در مورد اشتباهاتش بي صبر يا نا مهربان نباشيد و او را به خاطر مسايل بي اهميت و جزئي بر نيانگيزيد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389ساعت 10:9  توسط آرمان مظاهری  | 

نکته1
در سال 203 و به قولى 202 هجرى قمرى که حضرت رضا علیه السلام در طوس به شهادت رسیدند بدن مطهر آن امام همام را در باغ حمید بن قحطبه و در کنار قبر هارون خلیفه عباسى به خاک سپردند و نخستین بناى حرم مطهر همان بقعه هارون الرشید است که بعدها حرم را روى دیوارهاى قدیمى آن بنا نهادند و از آن به بعد طوس به مشهد الرضا تغییر نام یافت.

 نکته2
در سال 400 هجرى قمرى به دستور سلطان محمود غزنوى بناى بقعه و حرم تجدید بنا و مناره‎اى بر آن افزوده شد و پس از آن در زمان‎هاى مختلف اقداماتى به مرور صورت گرفته است .

 نکته3
سنگ مرقد نخستین که برای مشخص نمودن مدفن امام بر زمین نصب شده، سنگ بنای ساخت ضریح هم بوده است. آنچه مسلم است تا قرن هشتم هجری قمری ضریحی بر مضجع شریف نصب نبوده است.

نکته4
در ابتدا حرم مطهر به صورت بنایی ساده، با مصالح ویژه آن دوران بنا شده بود، چنانکه بقعه مطهر تنها یک در ورودی ساده در پیش روی مبارک داشت و دارای تزئیناتی مختصر به سبک آن زمان بود.

 نکته 5
مشهور است که از زمان صفویان گذاشتن ضریح بر مرقد امام مرسوم شده است و برخی احتمال دادند که ساخت ضریح از عصر تیموریان متداول گشته است.

نکته6
28 هزار لامپ در حرم امام رضا علیه السلام روشن می‎باشد، که اکنون علاوه بر 28 هزار شعله برق، شش هزار لوستر نیز در ابعاد مختلف و با قدمت‎های طولانی مورد استفاده قرار گرفته است.

نکته7
ضریح اول، ضریحی چوبی بوده، با تسمه‎های فلزی و پوششی از صفحات طلا و نقره. این ضریح در زمان شاه طهماسب صفوی یعنی سال 957 هجری قمری ساخته و بر روی صندوق چوبی مضجع منور نصب می‎شود. در سال 1311 همزمان با تعویض صندوق به دلیل فرسودگی پایه‎ها ضریح برچیده شده، پوشش طلا و نقره و جواهرات آن از چوب‎ها جدا و به خزانه آستان قدس منتقل می‎شود.

 نکته8
ضریح دوم، ضریحی بوده فولادی مرصع، معروف به ضریح نگین نشان. این ضریح در سال 1160 به دستور شاهرخ فرزند رضا قلی میرزا نوه نادرشاه ساخته و به وقف بر فراز مرقد شریف نصب می‎شود. ضریح فولادی یا ضریح نگین نشان سقف نداشته، پنجره‎ها و شبکه‎های چهار طرف آن دارای گوی و ماسوره‎هایی بوده است که با نگین‎های کوچک یاقوت و زمرّد تزیین یافته و تعداد آنها به 2000 بالغ می‎شده است. به دلیل وضعیت ویژه این ضریح ذیلاً به عین کتیبه آن اشاره می‎شود. «نیاز رحمت ایزد مستعان، و تراب اقدام زوّار این آستان ملک پاسبان، سبط سلطان نادر شاه الحسینی الموسوی الصفوی، بهادرخان به وقف و نصب این ضریح و قبه‎های مرصع چهار گوشه ضریح مقدس مبارک موفق گردید. ( سنه 1160قمری) »

 نکته9
در زمان تولیت میرزا سعیدخان برای مصون ماندن نذورات داخل ضریح دوم ، شبکه و پوشش طلایی روی ضریح منور قرار می‎گیرد، و بدین ترتیب سقف آن پوشش می‎یابد. این ضریح به دلیل وقف دائمی بودن تا قبل از شروع عملیات جایگزینی و نصب اخیر ضریح مطهر جدید یعنی پنجمین ضریح بر مضجع شریف و زیر ضریح پیشین قرار داشت. ضمن عملیات اخیر محل نصب این ضریح تغییر یافت و به قسمت تحتانی حرم مطهر منتقل گردید.

نکته10
در عصر پادشاهی فتحعلی شاه قاجار ضریحی فولادی و ساده به ابعاد (3×4) و ارتفاع 2 متر ساخته و روی ضریح نگین نشان (ضریح دوم) نصب می‎شود که در اصل ضریح سوم محسوب می‎شود.

 نکته11

سقف ضریح سوم با چوب‎های طلاکوب پوشش داشته و در سمت پایین ضریح در کوچک مرصعی قرار داشته است. به دلیل کوچکی و غیر مناسب بودن این ضریح پس از مدتی برداشته شده و به جای آن ضریح چهارم نصب می‎گردد. در حال حاضر این ضریح در موزه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض تماشای بینندگان قرار دارد.

نکته12
ضریح چهارم ضریح ملمع یا ضریح طلا و نقره، معروف به شیر و شکر است، این ضریح در سال 1338 بر روی ضریح نگین نشان یا ضریح دوم نصب می‎گردد.

 نکته13
طراحی ضریح چهارم توسط مرحوم استاد حافظیان انجام یافته و تحت نظارت ایشان کار اجرا و قلمزنی توسط مرحوم استاد هنرمند حاج محمد تقی ذو فن اصفهانی انجام گرفت.

نکته14
ضریح چهارم دارای 05/4 متر طول و 06/3 متر عرض و 90/3 ارتفاع و 14دهانه به نشان چهارده معصوم بوده است. اضافه بر بهره‎برداری از طلا و نقره و جواهرات .

 نکته 15
پایه‎ها، ستون‎ها، کتیبه‎های سیمین با نقش‎های مختلفی در نهایت مهارت قلمزنی شده بود. بین هر دو زاویه از پنجره‎های ضریح مقدس یک صفحه بیضی شکل از طلا، که مجموعاً به هیجده عدد می‎رسید و هر یک به وزن تقریبی پنجاه مثقال بود احادیثی درباره فضیلت زیارت حضرت رضا علیه السلام به خط حاج شیخ احمد زنجانی معصومی کتیبه نوشته شده است .

نکته 16
بر روی هر یک از دهانه‎های ضریح مقدس، از سمت پیش روی مبارک اسمی از اسمای چهارده معصوم علیهم السلام بر صفحه‎ای فیروزه نشان از طلا و به خط ثلث و به قلم مرحوم حاج شیخ احمد زنجانی معصومی مکتوب بود. در بالای صفحات بیضی شکل، کتیبه‎ای از نقره به طور برجسته، سوره مبارکه هل اتی را به قلم همان کاتب در برداشت.

نکته 17
در چهار گوشه ضریح چهار خوشه انگور به عنوان نمادی از نحوه شهادت حضرت قرار داشت. بالای کتیبه سوره مبارکه «یس» و بر لب ضریح چهل و چهار برگ از نقره ملمع بین چهل و چهار گلدان ملمع نصب شده بود که بر روی صفحه مدور و محدب هر یک از آنها اسمی از اسمای حسنی الهی به طور برجسته و به خط ثلث و به رنگ سفید در زمینه لاجوردی مکتوب بود.

 نکته 18
پس از گذشت بیش از چهل سال از نصب ضریح پیشین موجباتی همچون فرسودگی، و سست شدن پایه‎ها و ساختار ضریح و ساییدگی پوشش و روکش‎های نقره‎ای و طلایی آن، ساخت و نصب پنجمین ضریح را ضروری می‎نمود.

 نکته 19
به دستور مقام معظم تولیت آستان قدس رضوی حضرت آیة الله واعظ طبسی، از سال 1372 مطالعات و بررسی‎های مقدماتی ساخت ضریح آغاز گردید، و به دنبال آن طرح‎های متعددی از طرف هنرمندان نامی کشور ارایه شد و نهایتاً توفیق طراحی ضریح نصیب استاد برجسته نگارگری کشور جناب آقای فرشچیان گردید.

 نکته20
به منظور ساختن آخرین ضریح نخست بر اساس طرح موجود پایه‎ها و ساختار ضریح که ترکیبی از کار آهنگری و نجاری است توسط واحدهای مربوطه در آستان قدس رضوی در نهایت استحکام انجام گرفت و ساختاری مرکب از آهن و فولاد و چوب گردو برای نصب روکش‎ها و پوشش طلا و نقره ساخته شد.

 نکته21
با آماده شدن طرح استاد فرشچیان کار قلمزنی و زرگری و به عبارت دیگر اجرای طرح که اساس کار ساخت ضریح و صورت پذیری آنست از تاریخ 12/11/75 تحت نظارت عالیه هنری استاد فرشچیان شروع شد و از میان چند نفر از هنرمندان قلمزن همچنان توفیق کار قلمرنی ضریح مطهر، نصیب استاد خدادادزاده اصفهانی گردید.

نکته 22
پس از چهار سال با کار بی وقفه روزانه و بعضاً شبانه و همچنین با کار متوسط روزانه شش نفر در کمال ظرافت و امتیاز هنری و در نهایت صلابت و استحکام کار قلمزنی پایان یافت و ضریح برای حمل و نصب آماده گردید. از ویژگی‎های ضریح مطهر جدید، ضخامت پوشش نقره‎ای آن است که حتی بعضاً به بیش از سه میلیمتر می‎رسد.

 نکته 23
عملیات اجرایی برچیده شدن ضریح پیشین و نصب پنجمین ضریح از شامگاه روز شنبه 21/10/79، پس از مراسم غبارروبی آغاز گردید، و با هماهنگی کامل نیروهای فنی - تخصصی مورد نیاز به طور متوسط روزانه هفتاد نفر در سازمانی منظم و منسجم با تقسیم کار و تعیین مسئولیت هر یک از بخش‎های عملیاتی و مدیران مربوطه طبق جدول زمان‎بندی شده، تحت مدیریت جناب آقای مهندس مهدی عزیزیان، مدیر عامل سازمان عمران و توسعه حریم حرم امام رضا علیه السلام به مدت پنجاه روز جریان خود را طی نمود. کار بنای عشق و کعبه مقصود، و فراز آمدن معبد خورشید در فضایی معنوی و شورانگیز آغاز شد.

 نکته 24

محدوریت وقف به نصب بودن ضریح و عدم جواز شرعی انتقال آن از یک سو و از طرف دیگر، وجود موانع و مشکلات جدی فنی و معماری بر سر راه استحکام سازی پایه‎های نصب ضریح جدید موجب گردید تا پس از بررسی و مطالعات زیاد چاره کار به انتقال ضریح به قسمت زیرین حرم مطهر و نصب محاذی اطراف مضجع شریف دیده شود.

 نکته 25
از جمله اقدامات اساسی دیگری که همزمان با نصب ضریح مطهر صورت پذیرفت، بتون ریزی و کف سازی و مفروش نمودن کف حرم مطهر با سنگ‎های مرمر بسیار نفیس همراه با کانال کشی و برقراری سیستم تهویه و هوا دهی زمینی و دیواری است، و نیز مرمت آیینه کاری‎ها و کاشی‎کاری‎ها و کتیبه‎های روضه منوره از جمله دیگر اقداماتی بود که در جریان عملیات نصب ضریح به آن مبادرت شد.

نکته 26
سنگ پلاک پیشین مضجع، که مرکب از 12 قطعه سنگ بود برداشته شده، به موزه مرکزی آستان قدس رضوی انتقال یافت، و به جای آن سنگ نفیس مرمر یکپارچه به طول 20/2 و عرض 10/1 و ارتفاع 90 سانت که در نهایت جلا و صفا و زیبایی حجاری شده بود نصب گردید.

 نکته 27
در اطراف ضریح مطهر به نشانه چهارده معصوم چهارده دهانه به شکل محراب طراحی و اجرا شده است. سیر نقش‎ها و جهت قوس‎های آن یکدیگر را همراهی و تکمیل کرده، و مدار یگانه آنها که نهایتاً به مرکز و نقطه واحدی می‎رسد، تداعی کننده اصل اصیل عرفانی مشاهده وحدت در کثرت و کثرت در وحدت می‎باشد، و نیز وحدانیت ذات باری‎تعالی و قائمیت و بازگشت پذیری کائنات و ممکنات را به او متجلی می‎سازد.

 نکته 28
در هشت لچکی چهار گوش ضریح مطهر، به سبک هنر اصیل ایرانی، از گل آفتابگردان که نمادی از شمس الشموس که یکی از القاب امام رضا علیه السلام است نقش‎هایی تعبیه شده است. در اطراف ضریح مقدس گل‎هایی پنج و هشت برگی به نشانه خمسه طیبه و هشتمین امام طراحی و اجرا شده است.

نکته 29
دو سوره مبارکه «یس» و «هل اتی»، در بالای ضریح مطهر به صورت کتیبه دور تا دور ضریح نوشته شده است. طول کتیبه بالایی یعنی سوره مبارکه «یس» دارای 66/17 و عرض 18 سانتیمتر و طول کتیبه «هل اتی» 76/16 و عرض آن 14 سانت می‎باشد، هر دو کتیبه و دیگر خطوط بیرونی و داخلی ضریح مطهر که مشتمل بر آیاتی از کلام الله مجید و اسمای حسنی الهی و نام‎های حجج خداوندی است، در کمال قوت و استحکام توسط خوشنویس نامی جناب آقای موحد نوشته شده است.

نکته30
برای اولین بار پوشش داخلی ضریح مطهر، سقف و دیوارهای آن با نقش و نگارها و کتابت اسماء الهی، با خاتم‎کاری یه طرز بسیار بدیع و زیبا تزیین یافته است. طراحی نقوش داخل ضریح مطهر، توسط استاد فرشچیان انجام یافته، و اجرا و یا خاتم‎کاری توسط استاد هنرمند کشتی آرای شیرازی و همکارانشان صورت پذیرفته است.

نکته31
ضریح مطهر جدید حدود 12 تن وزن داشته، ضخامت پوشش نقره‎ای و طلایی آن و اتصال روکش‎های بدون پیچ یکی از ویژگی‎های این ضریح است. طول ضریح 78/4 و عرض آن 37/3 و ارتفاع آن با محاسبه سنگ پایه 96/3 متر می‎باشد.

 نکته32
حرم مطهر مجموعه‎ای است تقریباً مدور، که مرکز آن مضجع منور امام ابوالحسن الرضا علیه السلام قرار دارد. همچنین حرم مطهر که گنبد درخشان و طلایی برفراز آن قرار دارد، تقریباً در مرکز بناهای آستان مقدس واقع شده، و از نقطه نظر معماری و هنری بسیار بدیع و استوار، و زیبا و دل انگیز است.

 نکته33
سالانه در این حرم مطهر بیش از 700 هزار مُهر نماز مورد استفاده و جایگزین مُهرهای شکسته و کثیف می‎شود.

 نکته34
نام‎های حرم مقدس امام رضا علیه السلام به ترتیب ذیل می‎باشد:

آستان ملائک پاسبان - ارض اقدس - بقعة مبارکه - حرم مطهر - روضة رضویه - روضة مقدسه - روضة منوره - عتبة عالیه - قبلة هفتم - کعبة آمال - مرقد ملکوتی - مرقد منور - مضجع شریف - معین الضعفاء.

 نکته 35
سقف حرم دارای دو پوشش است، پوشش اول: که از زیر مشهود است، به صورت مقعر و مقرنس بوده، ارتفاع آن از سطح حرم تا نقطه پایانی سقف 80/18 متر می‎باشد، و پوشش دوم: همان لایه خارجی گنبد مطلی است.

نکته 36
حرم مطهر تقریباً به شکل مربع بوده، و مساحت آن پس از توسعه‎یی که پس از انقلاب اسلامی انجام شد، به 139 متر مربع بالغ شده است، سطح حرم با سنگ مرمر مفروش گردیده، و تمام ازاره دور حرم با کاشی‎های ممتاز و ظریف چینی مانند، با رنگ‎های بسیار دلپذیر، مشهور به کاشی‎های سنجری مزین شده است، بر روی این کاشی‎ها آیات قرآن و احادیث معصومین علیهم السلام با خط رقاع و ثلث، همراه با نقش‎های اسلیمی نوشته و تزئین یافته است.

 نکته 37
از طریق چهار صفه یا ممر حرم مطهر، با رواق‎های اطراف اتصال یافته، و زائرین از طریق آنها حضور حضرت تشرف حاصل می‎نمایند. پیش از این، در ضلع جنوبی حرم مطهر (پیش روی مبارک)، دو محراب بسیار نفیس و ممتاز از جنس کاشی چینی نصب بوده، که پس از توسعه به لحاظ قدمت و نفاست، به موزه آستان قدس منتقل شده است.

 نکته 38
حرم مطهر در اوایل قرن ششم یعنی دوران سلطان سنجر سلجوقی، با کاشی‎های بسیار نفیس تزیین یافته، و وجود تاریخ 612 هجری قمری، که بیانگر دوران سلطنت سلطان محمد خوارزم‎شاه می‎باشد، گویای اقدامات و فعالیت‎هایی است، که در این زمان، در زمینه توسعه و مرمت ابنیه حرم مطهر انجام یافته است.

نکته 39
حرم پاک امام، اضافه بر جلال معنوی و جذبه روحانی، و زیبایی و شکوه معماری، مزین به برخی از نفایس و مآثر ارزشمند است، تعدادی از هدایای بزرگان و حکمرانان گذشته، در قاب‎هایی تعبیه شده، در مکان‎هایی از حرم مطهر، در برابر دید زائران قرار دارد. این جواهرات و نفایس که در هشت قاب چیده شده، شامل 104 قلم اشیای مختلف است. قدیمی‎ترین آنها سلیمانیه‎هایی است، با دور نقره، مربوط به 550 سال قبل، و دیگر شمشیری جواهر نشان و خنجر الماس نشان، و مروارید و تسبیح و انگشترهایی از الماس و برلیان درشت.

 نکته40
گنبد حرم از آجر ساخته شده، و سپس روی آن را با الواح مسی، که روکشی از طلا دارد پوشانده‎اند، تذهیب این گنبد برای آخرین بار در سال 1010 تا 1016، در زمان شاه عباس صورت گرفته، و به طوری که از گفته‎های محققان بر می‎آید، رویه و سطح این گنبد پیش از آن کاشی‎کاری بوده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389ساعت 9:57  توسط آرمان مظاهری  | 

تیرویید از جمله غدد مهم بدن است که در تمام طول عمر فعال می باشد و با ترشح هورمون تیرویید، اعمال حیاتی مهمی را در درون بدن کنترل می‌کند.

به طور مسلم، اختلال در تولید این هورمون باعث ایجاد علایم و عوارض متعددی در بدن می شود.

آنچه درباره عملکرد غده تیرویید و همچنین اختلالات مربوط به ترشح هورمون‌های آن اهمیت دارد، این است که عوارض بیماری‌های تیرویید در سنین گوناگون، متفاوت است و در هر سنی، علایم مخصوص همان سن بروز می‌کند. همچنین این اختلالات هورمونی ممکن است در هر سنی از بدو تولد تا دوران کهولت در افراد بروز کند و به علت اعمال بسیار مهم و حیاتی هورمون تیرویید در بدن افراد، تشخیص به موقع بیماری تیرویید از عوارض خطرناک این بیماری‌ها در بدن جلوگیری خواهد کرد.

به‌ طور معمول، افزایش سن در افراد با بیماری‌ ها و علایم جسمی خاصی همراه است که اغلب افراد به آنها آگاهی دارند.

بسیاری از سالمندان نیز حالات گوناگون و علایمی را که در ذهن و جسم خود احساس می‌کنند، به سن بالای خود مربوط می‌دانند و با این توجیه که این علایم به دوران کهولت اختصاص دارد و اغلب درمانی ندارد، به آن نشانه‌ها توجه نمی‌کنند؛ برای مثال، اگر یک فرد سالمند به کاهش تمرکز و یا کم‌حافظگی مبتلا شود، آن را با افزایش سن خود توجیه می‌کند. حتی در صورت بروز تپش قلب و درد قفسه سینه ، بیماری‌ قلبی اولین گزینه مورد توجه شخص و اطرافیان اوست.

تمام این مسایل که افزایش سن می‌تواند موجب آن شود، در یک نگاه اجمالی، منطقی به نظر می‌رسد، اما لازم به تذکر است که بسیاری از علایم بیماری‌ها در دوران سالمندی با دوران میانسالی و جوانی متفاوت است و نباید همه آنها را با افزایش سن توجیه کرد، به طور مثال، بیماری‌های تیرویید از جمله بیماری‌هایی هستند که باید در دوران سالمندی مورد توجه قرار بگیرند، زیرا کم‌کاری یا پُرکاری تیرویید روی عملکرد شناختی سالمندان تاثیر می گذارند.

در سالمندان، اختلالات غده تیرویید به شکل غیرمعمول ظاهر می‌شوند، برای مثال، پرکاری تیرویید با حالت‌های بی‌خوابی، فراموشی و کاهش تمرکز حواس همراه است. کم‌کاری تیرویید نیز به شکل کندی حرکات جسمی و ذهنی ، ضعیف شدن حافظه، کاهش تمرکز و ضعیف شدن قدرت شناخت در افراد بروز می‌کند. برخی از سالمندان مبتلا به پرکاری تیرویید، اغلب از دردهای قلبی و تپش قلب شکایت می‌کنند، غافل از این که این علایم به علت اختلال در غده تیرویید فرد بروز می‌کند و تا زمانی که این مشکل درمان نشود، علایم بیماری از بین نخواهد رفت.

همچنین نباید علایم مربوط به کم‌حافظگی و تمرکز نداشتن فرد سالمند را همیشه مربوط به کهولت سن دانست. بسیار دیده شده است که درمان کم‌کاری تیرویید در بیماران سالخورده موجب به وجود آمدن شرایط بهتر ذهنی در بیمار شده است.

بنابراین توصیه می‌کنم اگر به مشکلات حافظه دچار شده‌اید، از پزشک‌تان بخواهید بررسی غده تیرویید را هم مد نظر قرار دهد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389ساعت 9:24  توسط آرمان مظاهری  | 

شناخت صحيح و درک زن ها

به گفته ي روان شناسان، اغلب مردها باورهاي نادرستي در مورد زنان دارند که اغلب گله گذاري هاي آنان را شامل مي شود. اين باورهاي غلط ناشي از عدم شناخت صحيح و عدم درک روحيه ي لطيف زن هاست و آن ها را براي شناخت بيش تر آقايان از همسرانشان بيان مي کنيم:

هفت باور نادرست مردها درباره ي زن ها

1) زن ها سيري نا پذيرند

2) حفظ و نگهداري آن ها مشکل است

3) زن ها مي خواهند مردها را کنترل کنند

4) زن ها حسود هستند

5) زن ها زياده از حد احساساتي هستند

6) زن هايي که قوي و توانا هستند، نيازي به مراقبت ندارند

7) زن ها آزادي مرد را مختل مي کنند


باور غلط: زنها سيري ناپذيرند

مردها،تمايل و گرايش هميشگي زن مبني بر بهبود و اصلاح کارها را با پر توقع بودن و سيري ناپذيري مزمن او اشتباه گرفته اند. اين طبيعت زن است که به فکر بهبود، اصلاح و ارتقاء همه چيز است.

زنها- دست کم بيش تر آنها- بسيار کم توقع اند و مي توان به راحتي با کوچک ترين چيزها خوشحالشان کرد. با يک لبخند، اظهار محبت و دلتنگي در آغوش گرفتن و ... خواهيد ديد چطور از شادي لبريز خواهند گشت.


باور غلط: حفظ و نگهداري زن ها مشکل است

واقعيت اين است که حفظ و نگهداري روابط صميمي مشکل است. زن ها مي خواهند رابطه شان سالم و صميمي باشد و بدين جهت ازمردها توقع دارند براي اين منظور وقت بگذارند و بر روي صميميت رابطه تلاش کنند.

زنها استانداردهاي بالايي براي روابط صميمي خود دارند، نه از آن رو که ايرادگير و پرتوقع هستند، بلکه از آن جهت که عميقاً متعهد و پايبند بوده و مي خواهند که موفق باشند.


باور غلط: زن ها مي خواهند مردها را کنترل کنند

مردها تلاش زن را براي سازمان دهي، برنامه ريزي و حل مشکلات مي بينند و سپس آن را به اشتباه به عنوان تلاشي از جانب زن براي کنترل مرد و بهره کشي از آن تعبير مي کنند.

واقعيت اين است که زنها مي خواهند کمک کنند، ايفاي نقش کنند، بهبود بخشند، ارتقاء دهند و به حساب آورده شوند.

يکي از رايج ترين شکايت هاي زن ها از مرد زندگي شان آن است که بيش تر مردها، در فرآيند تصميم گيري خود، زن ها را دخالت نمي دهند. از آن جا که زن ها از اين احساس بيزارند، پس تلاش مي کنند تا خود را به نحوي در جريانات زندگي همسرشان وارد کنند. بدين معنا که سوال مي پرسند و راه حل ارايه مي دهند. مرد، علاقه و کمک همسرش را به معناي تلاش براي مداخله و سلطه جويي معنا مي کند.

اولويت اول يک زن در زندگي محبت است. اگر همسرش را ناراحت ببيند، دوست دارد به او کمک کند. اگر او را در مواجهه با مشکلي ببيند، مي خواهد راه حلي ارايه کند، همه ي اينها به خاطر اين است که همسرش را دوست دارد و به او عشق مي ورزد.


باور غلط: زن ها حسود هستند

واقعيت اين است که زن ها محافظ و نگهبان روابط صميمي و نزديک خود هستند و مي خواهند از رابطه ي خود با مردي که دوستش دارند محافظت کنند. نه از آن جهت که به همسر خود اعتماد ندارند، بلکه از آن رو که او را دوست دارند. به طور غريزي و فطري، زنان از هر چه برايشان ارزشمند باشد، مراقبت مي کنند.


باور غلط: زن ها زيادي احساساتي هستند

يکي از زيباترين ويژگي هاي زنها اين است که قابليت اين را دارند که حس کنند و احساس داشته باشند و اين احساسات را نشان دهند و ابراز کنند و اين موهبتي بس گران بهاست. اما باور غلط اين است که نشان دادن احساسات ،کيفيتي ضعيف تر و ناخواستني تر از پنهان کردن احساسات مي باشد. اين همان پيامي است که اغلب مردها در کودکي وهنگامي که پسربچه اي بودند دريافت کرده اند. اين که گريه نکردن، بهتر از گريه کردن است. خشن و قوي بودن، بهتر از ترسو بودن است. مستقل بودن بهتر از نيازمند بودن است.

بنابراين مردها، اغلب احساسات طبيعي زن ها را به غلط ،ضعف نفس تلقي مي کنند و توانايي آنها را در حس کردن و احساس داشتن را به زياده روي احساسي تعبير مي کنند.مردها معمولاً زن را متهم مي کنند که زياده از حد احساساتي هستند. به اين دليل که مسئوليت گفتار يا رفتار نامهربانانه و احياناً خشونت آميز خود را نپذيرند.بيشتر زن ها زيادي احساساتي نيستند، بلکه فقط احساساتي هستند! مردها هم همينطور. اما نمي توانند به راحتي احساسات خود را نشان دهند يا ابراز کنند. حقيقت آن است که مردها به همين دليل زن ها را بسيار دوست دارند، همين حساس بودن، احساساتي بودن و توانايي حس کردن زن، دليل آن است، زيرا همين احساساتي بودن زنهاست که به آنها امکان مي دهد به مردها محبت بورزند و چنين احساسات خوبي را در آنها توليد کنند.


باور غلط: زن هاي قوي نيازي به توجه و مراقبت ندارند

اشتباهي که مردان مرتکب مي شوند اين است که قدرت و توانايي را با خودکفايي اشتباه مي گيرند. صرف اين که زني قوي و با اعتماد به نفس است به اين معنا نيست که هيچ گونه نيازي ندارد و اصلاً به اين معنا نيست که به شخص توانمند و نيرومند ديگري نياز ندارد و اين گونه نيست که هرگز خسته، ترسيده، وحشت زده و بي رمق نمي شوند.

واقعيت اين است که اگر زني به تنهايي هم قادر به انجام تمام کارها باشد، باز دوست دارد قدرت، توان، حمايت و مراقبت مردش را حس کند. هر قدر هم زني قوي و مستقل باشد، همچنان نياز دارد که احساس کند به طرق مختلف از او مراقبت مي شود.

زن هايي بيش تر نياز به توجه، حمايت و مراقبت دارند که از ديگران بيش تر حمايت و مراقبت مي کنند.


باور غلط: زن ها آزادي مرد را مختل مي کنند

مردها اغلب به اشتباه، درخواست هاي طبيعي و منطقي زن ها را مبني بر شرکت در رابطه، با تلاش زن براي سلب آزادي مرد اشتباه مي گيرند. زن ها دوست دارند روابطي متعهدانه و صميمانه ايجاد کنند.هر کسي به مجرد اين که به رابطه اي وارد مي شود، مقاديري از آزادي هاي شخصي خود را از دست مي دهد. چرا که از حالا به بعد شخصي که با او رابطه برقرار کرده ايد، به آنچه مي گوييد يا رفتار مي کنيد، واکنش نشان خواهد داد.آزادي واقعي به اين معنا نيست که چه کارهايي مي توانيد بکنيد و چه کارهايي نمي توانيد بکنيد. بلکه به معناي آزادي در محبت ورزيدن آن هم بدون ترس و دريافت کردن بدون مقاومت و دادن و بخشيدن بي دريغ مي باشد.زن ها هرگز سعي ندارند چيزي را از مرد سلب کنند. برعکس آنها مي خواهند محبت، فداکاري، از خودگذشتگي، تعهد، پايبندي و وفاداري خودشان را به مرد هديه کنند. تمام تلاش هاي يک زن براي ايجاد رابطه با همسرش و صميمي بودن و حل مشکلات است نه براي سلب آزادي از مرد.در مقاله ي بعدبه بررسي10عادت ارتباطي مردهاکه زن هارا عصبي مي کند مي پردازيم.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389ساعت 9:16  توسط آرمان مظاهری  | 

اکثر زنان، اواسط دهه پنجم عمر خود یائسه میشوند که دلیل آن کاهش میزان هورمون استروژن  و کم شدن خونریزی قاعدگی میباشد و طب سنتی ، پایان یائسگی را یک سال پس از آخرین قاعدگی توصیف میکند

اکثر خانمهای یائسه گرفتار گرگرفتگی، عرق کردن های شبانه و اختلال در وضعیت خواب، خشکی واژن،تغییر خلق و خو، سردردو کم شدن حافظه میباشند

اکثر پزشکان برای این نوع افراد هورمون های زنانه مثل استرادیول (استریس)،استروژن کونژوکه(پرمارین از هورمون اسب) و غیره تجویز میکنند که هنوز علم جدید نتوانسته بفهمه که آیا تجویز این هورمونها بصورت مصنوعی  مفیده یا مضر؟؟؟ ولی نتیجه ائی که توی دانشگاه هاروارد سال 200و گرفته شد، اینه که استفاده از این هورمونها بصورت مصنوعی بدون برنامه ، باعث بروز سرطان سینه میشود

چیزی که مشخصه اینه که با بازگشت استروژن  به بدن ، بصورت طبیعی ، لااقل گرگفتگی و تعریق شبانه بهبود پیدا میکند و احتمال پوکی استخوان هم کم میشه(چون کمبود این هورمون ،میزان جذب کلسیم را در مفاصل کاهش میدهد)

توی طب سنتی درمانهای خوبی برای رفع این مشکلات وجود دارد که قصد دارم  کامل آن را توضیح دهم، چون متاسفانه تا حالا ندیدم جائی به فکر زنان میانسال ما باشند و اطلاع رسانی درستی انجام شده باشد

ول اینکه زنانی که اول دوره یائسگی هستند بدانند که سلول های چربی، از منابع ثانویه تولید استروژن محسوب میشوند و به همین دلیل کمی باید به وزن خود در این دوران اضافه کنند و روغن خود را عوض کرده و از روغن دنبه و کنجد استفاده نمایند(ورزش مرتب روزانه و ترک سیگار و تنظیم دمای اتاق به 18 درجه اثر خیلی خوبی برای کنترل گرگرفتگی دارد)

نسخه صبح ها برای کنترل یائسگی: یک فنجان دانه های سویا+تخم بزرک+جو را میکس کرده و سپس یک قاشق از این میکس شده را با یک قاشق ملاس میل نمایند

ساعت 10 صبح یک قاشق مرباخوری جین سینگ+2 قاشق مرباخوری جوانه کنجد همراه با آب سیب میل شود

حالا باید کاری کرد که سطح ویتامین C و بیوفلانوئید بدن هم بالا برود و هم زمان استروژن گیاهی هم به بدن وارد شود که بهترین نسخه را در زیر براتون مینویسم:

آقطی سیاه+ میوه پنج انگشت+رازک + شیرین بیان+سنبل خطائی  از هرکدام 20 گرم کوبیده و دم نمائید میل کنید

شب هم قبل از خواب گیاه مریم گلی را به اندازه 25 گرم خیسانده با 20 گرم زرشک آبگیری جوشانده ترکیب و یک استکان میل نمائید

اما در مورد دختران جوانی که موقع قاعدگی سینه های دردناکی دارند، این دسته افراد حتما" باید مصرف کافئین را قطع نمایند و از 12 روز مانده به قاعدگی چیزهای ترش نخورند و در این دوران هر شب چای بابونه به همراه نبات میل کنند

در مورد سردردهای کششی خانمها در دوران قاعدگی، روزی سه بار باید فلفل قرمز تند را داخل کپسول بریزید و بعد از غذا میل کنید از طرفی سعی کنید سوپ بامیه+جوجه+آویشن و فلفل  استفاده نمائید

تعدادی نامه داشتم که در مورد غسول سئوال کرده بودید(دانشجوهای رشته طب سنتی حتما" یاداشت کنند)

غسول نوعی ماسک یا لوسیون زیبائی محسوب شده و جزء داروهای حلال به شمار میرود، داروهای محلیه شامل رنگ های سیاه کننده موی سر و ریش، پاک کننده ها و جلا دهنده های صورت، داروهای گلگون کننده صورت میباشد، غسول ها دارای دو نوع غلیظ  و رقیق میباشند که نوع غلیظ آن مثل ماسک بر روی صورت (غیر چشم و لب) قرار داده میشود، رقیق آن هم مثل لعاب یا محلول روی صورت ماساژ داده میشود

 فرمول اصلی غسول  که اثر فوق العاده روی پوست صورت دارند:

1- غسول اشنانو باقلا+نخود پوست دار+مغز دانه به+اشنان سبز+تخم خربزه+تخم خیار+کف دریا+گل ارمننی که به نسبت مسوی با شیر تازه و قدری عسل شب ضماد و صبح میشورند

2- غسول شیطرج(برای گلگون کردن صورت)

شیطرج را در سرکه سه تا جوش داده، لته آن را با آب تر کرده ، چند بار از پی هم به صورت میزنند

و- غسول حلبه( جهت صاف کردن پوست صورت و رفع شقاق و ترکیدگی پوست

لعاب حلبه+اسفرزه+لعاب تخم خطمی را با روغن گل سرخ چند جوش داده و ضماد میکنند و سپس بعد از نیم ساعت با آب گرم میشورند

**

قدیما داروئی  توی ایران معروف شده بود که ره ورد مبادله داروئی با کشور مصر بود و اسم آن را مرهم مصری گذاشته بودند، این مرهم به گفته تمام طبیبان برای درمان تمام زخم ها اثر عالی دارد

برای ساختن مرهم مصری ، 140 گرم سرکه را با 160 گرم انگبین (مثل انگبین گز، انقوزه، شیر خشت و غیره) میپختند تا حسابی کف کند، سپس کف آن را بر میداشتند و دوباره روی شعله کم قوام میدادند، و بعد 40 گرم زنگار (اکسید مس یا زنگ های ته قابلمه مسی  و  به آن اضافه میکردند، این مرهم را روی هر زخمی (حتی عمیق) میگذاشتند ظرف حداکثر 2 روز زخم را میبست

یکی دیگر از مرهم های سریع الاثر به اسم ذرور صبر زرد هم برای جراحات خیلی عمیق استفاده میشد که که از ترکیب به مقدار مساوی صبر زرد (ژل آلوئه ورا خشک شده) + گلنار+قشار کندر (پوسته های نازک کندر که در اثر سائیدن کندرها حاصل میشد) به وجود می آمد

و اما، توی طب سنتی، یک دسته دارو داریم که به آنها نطول می گوئیم

نطول آبی است که در آن دارو های گیاهی را جوشانده و عصاره گیری کرده و روی سر میریزند، به قول ابن سینا ، بعضی وقتها راه بندان هائی در سر به وجود می آید که با به کار بردن نطول این راه بندان ها رفع میشود

دلیل اهمیت نطول در طب سنتی این است که بدن حرارت خود را از طریق کف بالای سر دفع میکند و این نقطه محل بازتاب چشم ها و اعصاب و نقطه بازتاب دردهای شقیقه میباشد

با استفاده از نطول ، این حرارت را به میزان خیلی زیادی میتوان دفع نمود

مثلا" کسی که سردرد به خاطر غلبه سردی دارد ، بابونه + گیاه ناخنک را از هرکدام یک سیر ، شوید+ مرزنگوش از هرکدام سه سیر ، سوسنبر و درمنه از هرکدام 2 سیر ترکیب و بجوشانید و روزی سه بار کم کم آن را بصورت گرم بر روی سر بپاشید و با انگشتان کمی ماساژ دهید، این روش برای از بین بردن این نوع سردردها خیلی موثر است

یا برای سردردهائی که به جهت وجود باد و ورم در سر و بدن به وجود می آید:

بابونه+ناخنک+برگ کرفس+بادیان+تخم کرفس+تخم بادیان+زیره+مرزنگوش به نسبت مساوی جوشانده و روزی 2 بار روی سر بریزید، باد دماغ و سر را دفع میکند

بریم سراغ جواب خلاصه سئوالات شما عزیزان:

گل انگبین برای تبداران و سردردهای حاصل از تب مفید است، برای ساخت آن پره های گل سرخ را بصورت نیم پژمرده حسابی ورز بدهید و با عسل مخلوط و خمیر سازید و 40 روز در آفتاب بگذارید تا خشک شود،سپس مخلوط حاصل را به مدت 15 دقیقه بر سر ببندید،برای درمان سرماخوردگی های مکرر، حجامت آلرژی انجام دهید و دم کرده مرزنگوش با چهارتخمه میل کنید،رگلیس پودرهای 70 گرمی است که جهت درمان نفخ، گاستریت معده کاربرد دارد و حاوی 15 درصد پودر خشک شیرین بیان ، 8 درصد عصاره خشک شیرین بیان، و پنج درصد زیره سبز، و پنج درصد گل ختمی میباشد

تن تان به ناز طبیبان نیازمند مباد

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389ساعت 8:44  توسط آرمان مظاهری  | 

یکی از فجایعی که الان توی مدل تغذیه ممکلت ما داره رخ میده، تغییر کاربری سیستم پخت کبابی ها است

جدیدا" مد شده، کبابی ها بساط منقل و ذغال را جمع کردند و از فر متصل به گاز شهری برای کباب کردن گوشت ها استفاده میکنند و گاز متان نیمسوز جایگزین گرمای ذغال شده است

وقتی توی این کبابی ها رفتید دقت کنید، شعله گاز اجاق آنها به رنگ ترکیبی آبی و زرد میسوزه و این شعله نشان از ترکیب متان نیمسوز با آنزیم های گوشت دارد که فوق العاده سرطان زا و خطرناک است و این آنزیم ها را تبدیل به دی متیل فنولوئیل از پایه های تحریک متاستاز سلول های بدن مینماید که همان سرطان بافت در بدن میباشد(مخصوصا" اگر سطح اسیدوز بدن هم بالا و نزدیک 6/6 باشد ، که متاسفانه این بیماری قطعی خواهد شد)، حال اگر وسط کباب خود را نگاه کنید ،میبینید اصلا" تغییر رنگ نداده و فقط بر اثر تماس با گرمای گاز متان به رنگ بنفش مایل به خاکستری میزند

به همین دلیل تاکید میکنم حتما" به کبابی هائی بروید که از ذغال برای کباب کردن گوشت های خود استفاده مینمایند، چون گرمای آتش ذغال همگن میباشد و بدون ضرر گوشت را کباب میکند، همانطور که 10 هزار سال ما داریم از همین نوع روش ذغال  آتش گرفته استفاده میکنیم و نمیدونم چطور شد این دست های صهیونیسم یکدفعه آتیش کباب ما را هم انگولک کردند و سمی شده است

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389ساعت 8:42  توسط آرمان مظاهری  | 

عاشقم اما خجالت می کشم .... !
وقتی سر کلاس درس نشسته بودم تمام حواسم متوجه دختری بود که کنار دستم نشسته بود و اون منو داداشی
صدا می کرد.به موهای مواج و زیبای اون خیره شده بودم و آرزو می کردم که عشقش متعلق به من باشه. اما اون توجهی به این مساله نمیکرد. اخر کلاس پیش من اومد و جزوه ی جلسه ی پیش رو خواست منم جزومو بهش دادم. بهم گفت: متشکرم داداشی و گونه منو بوسید.
میخوام بهش بگم ،می خوام که بدونه ،من نمی خوام فقط داداشی باشم. من عاشقم . اما ........ من خیلی خجالتی هستم......... علتشو نمیدونم.
تلفن زنگ زد ، خودش بود،گریه می کرد،دوست پسرش قلبشو شکسته بود. از من خواست که برم پیشش. نمی خواست تنها باشه. من هم اینکارو کردم.وقتی کنارش روی کاناپه نشسته بودم، تمام فکرم متوجه اون چشمای معصومش بود . ارزو می کردم عشقش متعلق به من باشه . بعد از 2 ساعت دیدن فیلم و خوردن 3 بسته چیپس ، خواست بره که بخوابه ، به من نگاه کرد و گفت: متشکرم و گونه منو بوسید.
می خوام بهش بگم، می خوام که بدونه ، من نمی خوام فقط داداشی باشم. من عاشقشم. اما ....... من خیلی خجالتی هستم.......... علتشو نمیدونم.
روز قبل از جشن دانشگاه پیشم اومد و گفت: قرارم بهم خورده، اون نمی خواد با من بیاد. من با کسی قرار نداشتم . ترم گذشته ما به هم قول داده بودیم که اگر زمانی هیچکدومون برای مراسم پاتنر قرار نداشتیم با هم باشیم درست مثل خواهر و برادر. ما هم با هم به جشن رفتیم . جشن به پایان رسید من پشت سر اون، کنار در خروجی ،ایستاده بودم. تمام هوش و حواسم به اون لبخند زیباش و اون چشمای همچون کریستالش بود. ارزو می کردم که عشقش متعلق به من باشه ، اما اون مثل من فکر نمیکرد و من اینو می دونستم به من گفت: متشکرم . شب خیلی خوبی بود و گونه منو بوسید .
می خوام بهش بگم ، می خوام که بدونه ، من نمی خوام فقط داداشی باشم . من عاشقم . اما ........ من خیلی خجالتی هستم ....... علتشو نمیدونم .
یه روز گذشت ، سپس یه هفته ، یک سال ......... قبل از اینکه بتونم حرف دلم رو بزنم روز فارغ التحصیلی فرا رسید ، من به اون نگاه می کردم که درست مثل فرشته ها روی صحنه رفته بود تا مدرکش رو بگیره .
می خواستم که عشقش متعلق به من باشه اما اون به من توجهی نمیکرد و من این رو می دونستم ، قبل از اینکه کسی خونه بره به سمت من اومد ، با همون لباس و کلاه فارغ التحصیلی ، با گریه منو در اغوش گرفت و سرش رو روی شونه من گذاشت و اروم گفت : تو بهترین داداشی دنیا هستی . متشکرم و گونه منو بوسید.
می خوام بهش بگم ، می خوام که بدونه ، من نمی خوام فقط داداشی باشم . من عاشقشم . اما.......من خجالتی هستم .......علتشو نمیدونم .
نشستم روی صندلی ، صندلی ساقدوش ، توی کلیسا ، اون دختره حالا داره ازدواج میکنه ، من دیدم که بله رو گفت و وارد زندگی جدیدی شد . با مرد دیگه ای ازدواج کرد . من می خواستم که عشقش متعلق به من باشه . اما اون اینطوری فکر نمی کرد و من اینو می دونستم ، اما قبل از اینکه از کلیسا بره بیرون رو به من کرد و گفت: تو اومدی؟ متشکرم.
می خوام بهش بگم ، می خوام که بدونه ، من نمی خوام که فقط داداشی باشم . من عاشقشم . اما ....... من خیلی خجالتی هستم .......علتشو نمیدونم .
سالهای خیلی زیادی گذشت . به تابوتی نگاه می کنم که دختری که من رو داداشی خودش می دونست توی اون خوابیده ، فقط دوستان دوران تحصیلش دور تابوت هستند ، یک نفر داره دفتر خاطراتش رو می خونه دختری که در دوران تحصیل اون رو نوشته بود و این چیزی هست که اون نوشته بود:
تمام توجهم به اون بود. ارزو می کردم که عشقش برای من باشه . اما اون توجهی به این موضوع نداشت و من اینو می دونستم . من می خواستم بهش بگم، می خواستم که بدونه که نمی خوام فقط برای من داداشی باشه من عاشقش هستم . اما .......من خجالتی ام ........ نمیدونم چرا ........... همیشه ارزو داشتم که به من بگه دوستم داره .
 
ای کاش این کارو می کردم ای کاش بهش می گفتم که چقدر دوستش دارم.


با خودم فکر می کردم و گریه می کردم .

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389ساعت 8:40  توسط آرمان مظاهری  | 

یادمان باشد که : او که زیر سایه ی دیگری راه می رود ، خودش سایه ای ندارد .

یادمان باشد که : هرروز باید تمرین کرد دل کندن از زندگی را .

یادمان باشد که : زخم  نیست آنچه درد می آورد ، عفونت است .

یادمان باشد که :در حرکت همیشه افق های تازه هست .

یادمان باشد که : دست به کاری نزنم که نتوانم آنرا برای دیگران ! تعریف کنم .

یادمان باشد که : آنها که دوستشان می دارم می توانند دوستم نداشته باشند .

یادمان باشد که : حرف های کهنه از دل کهنه بر می آیند ، یادمان باشد که  که دلی نو بخرم .

یادمان باشد که : فرار راه به دخمه ای می برد برای پنهان شدن نه آزادی .

یادمان باشد که : باور هایم شاید دروغ باشند .

یادمان باشد که : لبخندم را توى آیینه جا نگذارم .

یادمان باشد که : آرزوهای انجام نیافته دست زندگی را گرفته اند و او را راه می برند .

یادمان باشد که : لزومی ندارد همانقدر ک تو برای من عزیزی ، من هم  برایت عزیز باشم .

یادمان باشد که : محبتی که به دیگری می کنم ارضای نیاز به نمایش گذاشتن مهر خودم نباشد .

یادمان باشد که : برای دیدن باید نگاه کرد ، نه نگاه !

یادمان باشد که : اندک است تنهایی من در مقایسه با تنهایی خورشید .

یادمان باشد که : دلخوشی ها هیچکدام ماندگار نیستند .

یادمان باشد که : تا وقتی اوضاع ب;دتر نشده ! یعنی همه چیز رو به راه است .

یادمان باشد که : هوشیاری یعنی زیستن با لحظه ها .

یادمان باشد که : آرامش جایی فراتر از ما نیست .

یادمان باشد که : من تنها نیستم ما یک جمعیتیم که تنهائیم .

یادمان باشد که : برای پاسخ دادن به احمق ، باید احمق بود !

یادمان باشد که : در خسته ترین ثانیه ه;ای عمر هم هنوز رمقی برای انجام برخی کارهای کوچک هست!

یادمان باشد که : لازم است گاهی با خودم رو راست تر از این باشم که هستم .

یادمان باشد که : سهم هیچکس را هیچ کجا نگذاشته اند ، هرکسی سهم خودش را می آفریند .

یادمان باشد که : آن هنگام که از دست دادن عادت می شود، به دست آوردن هم  دیگر آرزو نیست .

یادمان باشد که : پیش ترها چیز هایی برایم مهم بودند که حالا دیگر مهم نیستند .

یادمان باشد که : آنچه امروز برایم مهم است ، فردا نخواهد بود .

یادمان باشد که : نیازمند کمک اند آنها که منتظر کمکشان نشسته ایم .

یادمان باشد که : من « از این به بعد » هستم ، نه « تا به حال » .

یادمان باشد که : هرگر به تمامی نا امید نمی شوی اگر تمام امیدت را به چیزی نبسته باشی .

یادمان باشد که : غیر قابل تحمل وجود ندارد .

یادمان باشد که : گاهی مجبور است برای راحت کردن خیال دیگران خودش را خوشحال نشان بدهد .

یادمان باشد که : خوبی آنچه که ندارم اینست که نگران از دست دادن اش نخواهم بود .

یادمان باشد که : با یک نگاه هم ممکن است بشکنند دل های نازک .

یادمان باشد که : بجز خاطره ای هیچ نمی ماند .

یادمان باشد که : وظیفه ی من اینست: «حمل باری که خودم هستم» تا آخر راه .

یادمان باشد که : منتظر ِ تنها یک جرقه است ، انبار مهمات .

یادمان باشد که : کار رهگذر عبور است ، گاهی بر می گردد ، گاهی نه .

یادمان باشد که : در هر یقینی می توان شک کرد و این تکاپوی خرد است .

یادمان باشد که :همیشه چند قدم آخر است که سخت ترین قسمت راه است .

یادمان باشد که : امید ، خوشبختانه از دست دادنی نیست .

یادمان باشد که : به جستجوى راه باشم ، نه همراه .

یادمان باشد که : هوشیاری یعنی زیستن با لحظه ها .

یادمان باشد که . . . یادمان باشد . . .

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم مهر 1389ساعت 8:4  توسط آرمان مظاهری  | 

شما هم شنیده‌اید که موز هوش را زیاد می‌کند؟
آیا شما هم به فرزندتان اصرار می‌کنید که موز بخورد یا اینکه به نظر شما هوش یک استعداد ذاتی و ژنتیک است که خداوند از بدو تولد به میزان متفاوت به افراد هدیه می‌کند؟
بهتر است نگویید که دوست ندارید فرزند باهوشی داشته باشید چون باور نمی‌کنیم. آنها که معتقدند «هوش» علاوه بر زمینه ژنتیک، تا حدی هم اکتسابی است و در طول زندگی و به نسبت شرایط محیطی از آغاز تولد تا بزرگسالی و براساس آموزش‌های فرد در او شکل می‌گیرد، راه‌هایی را برای تقویت آن پیشنهاد می‌کنند. به نظر می‌رسد که هوش انسان، هم ارثی و هم اکتسابی است. در واقع با اینکه هوش پدیده‌ای ژنتیک و استعدادی خدادادی است، توانایی‌های ذهنی افراد طی دوران زندگی و از دوران کودکی آنها کم‌کم شکل می‌گیرد. براساس تحقیقات علمی‌انجام شده، با به کار‌بردن روش‌ها و برنامه‌ریزی‌های خاصی در زندگی روزمره و در فضای آموزشی کودکان، می‌توان قدرت تفکر و هوش آنها را پرورش داد. شما هم می‌توانید از این ۹ روش برای باهوش‌تر کردن فرزندتان استفاده کنید.

● بازی برای هوش
شطرنج، جدول، پازل و دیگر بازی‌های فکری، همگی برای مغز کودک همچون ورزش هستند. بازی‌هایی مانند سودوکو (جدول اعداد) علاوه بر اینکه می‌توانند سرگرمی ‌لذت‌بخشی برای کودک شما باشند، تقویت‌کننده توانایی تفکر استراتژیک، حل مشکلات و تصمیم‌گیری در وضعیت‌های پیچیده هستند. انواع بازی‌های فکری را در خانه داشته باشید و علاوه بر این، گاهی مسائلی را به طور خیالی طرح کنید و برای حل این مشکلات و مسائل ساختگی، از کودکان‌تان کمک بخواهید. بگذارید با وضعیت‌های دشوار و موقعیت‌های پیچیده تصمیم‌گیری مواجه شده و راه‌های پیشنهادی خود را برای حل مسائل به شما بازگو کنند.


● در جست‌وجوی دانش باش

محققین معتقدند که والدینی که کودکان خود را به ارائه نظرات و ایده‌های جدید تشویق کرده و کنجکاوی آنها را مورد توجه و احترام قرار می‌دهند، درس بزرگی به آنها داده‌اند؛ اینکه «جست‌وجوی دانش اهمیت زیادی دارد». از کودکان‌تان در زمینه سرگرمی‌ها و علایقشان سؤالاتی بپرسید و از کنجکاوی آنها حمایت کنید، نکات و موارد جدید مربوط به سرگرمی‌هایشان را به آنها یاد دهید و برای تشویق کنجکاوی‌هایشان، آنها را به گردش‌های آموزشی ببرید. گردش در موزه‌های تاریخی و طبیعی، رصدخانه و پارک‌های حیوانات از این جمله‌اند.


● ورزش، ورزش، ورزش!

مطالعات گروهی از دانشمندان آمریکایی نشان داده ارتباط مستقیمی‌ بین فعالیت‌های ورزشی کودکان دبستانی و موفقیت تحصیلی آنها وجود دارد. بنابر تحقیقات این گروه، شرکت کردن کودکان در فعالیت‌های ورزشی، افزایش میزان اعتماد به نفس، مهارت در کارهای گروهی و توانایی‌های مدیریتی و رهبری را به دنبال دارد.
همچنین در مطالعات آنها ثابت شده بیشتر زنانی که در موقعیت کاری در نقش‌های مدیریتی و ریاست موفق بوده‌اند، در دوران کودکی و نوجوانی در فعالیت‌های گروهی و تیمی‌ ورزشی شرکت داشته‌اند. پس به جای اینکه پس از خوردن شام، جلوی تلویزیون لم بدهید، بهتر است با کودکتان توپ‌بازی کرده یا به پیاده‌روی بروید. بد نیست کودک خود را به شرکت در تیم‌های ورزشی مدرسه‌اش تشویق کنید.


● الفبای موسیقی، الفبای هوش!

شاید شنیدن سر و صدای ناهنجار کودکتان در حالی که مشغول تمرین نوازندگی و آموختن موسیقی است اصلا لذت‌بخش نباشد اما باید بدانید که این سرگرمی‌لذت‌بخش کودکان، یکی از مواردی است که نیمکره راست مغز آنها را پرورش می‌دهد.
بنابر تحقیقات دانشمندان دانشگاه تورنتو، برنامه‌ریزی دوره‌های آموزش موسیقی برای کودکان منجر به افزایش ضریب هوشی و توانایی‌های علمی‌ آینده آنها خواهد شد. هر چه سال‌های آموزش موسیقی آنها بیشتر باشد، میزان این تاثیر و افزایش هوش در آنها بیشتر خواهد بود. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که آموختن موسیقی در دوران کودکی باعث کسب نمره‌های بهتر در دوران دبیرستان و ضریب هوشی بالاتر در دوران بزرگسالی می‌شود؛ پس اجازه دهید موسیقی‌دان درونی کودکتان خودش را نشان دهد.
خیلی خوب است اگر او را برای دوره های عمومی یا خصوصی آموزش موسیقی ثبت‌نام کنید.


● شیر مادر، عصاره هوش

شیر مادر اولین غذای مغز کودک است. تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که شیر مادر از ۲ جهت برای کودک مفید است؛ یکی اینکه از خطر احتمالی ابتلای کودک به بیماری جلوگیری می‌کند و دیگر اینکه به تنهایی یک غذای کامل برای نوزاد است. دانشمندان دانمارکی به این نتیجه رسیده‌اند که تغذیه نوزاد از سینه مادر، کودک را هم سالم‌تر و هم باهوش‌تر می‌کند. مطالعات ایشان نشان داده کودکانی که در دوران نوزادی ۹ ماه از سینه مادرشان تغذیه شده‌اند، به نسبت آنهایی که یک ماه یا کمتر شیر مادرشان را خورده‌اند، بسیار باهوش‌ترند. پس اهمیت شیر مادر باید از ابتدا مورد توجه قرار گیرد چرا که علاوه بر تضمین سلامتی نوزاد، برای آینده او و رشد مهارت‌های ذهنی‌اش هم مفید خواهد بود.


● کامپیوتر در خدمت هوش

شاید تعجب کنید چون بازی‌های کامپیوتری شهرت بدی پیدا کرده‌اند و بسیار مورد انتقاد قرار می‌گیرند. بله، درست است که بسیاری از آنها وحشیانه، بی‌فایده و غیرفکری هستند اما ما در مورد انواعی از بازی‌های کامپیوتری صحبت می‌کنیم که مهارت‌های فکری و استراتژیک و قدرت تصمیم‌گیری و خلاقیت کودک را پرورش داده و کارگروهی را به او آموزش می‌دهند. امروزه در دنیا بعضی شرکت‌های معتبر ساخت بازی‌های کامپیوتری، در تلاش هستند تا بازی‌های آموزشی‌ای بسازند که پرورش‌دهنده حافظه و توانایی‌های ذهنی کودکان خردسال (حتی کودکان نوپا) باشند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد کودکانی که انواع بازی‌های کامپیوتری آموزشی را بازی می‌کنند، نسبت به آنهایی که این بازی‌ها را تجربه نکرده‌اند از قدرت درک و تجسم تصویری بیشتری برخوردارند.
جالب است بدانید معلمان بریتانیایی، امروزه در کلاس‌های درسشان از انواع بازی‌های کامپیوتری آموزشی استفاده می‌کنند.


● صبحانه یادت نره!

نتایج معتبر تحقیقات دقیقی که در دهه ۷۰ میلادی انجام شده، نشان داده است که خوردن صبحانه باعث تقویت حافظه، تمرکز و قدرت یادگیری می‌شود. کودکانی که صبحانه نمی‌خورند، معمولا زودتر خسته شده و کم‌طاقت‌تر و زودرنج‌تر هستند. این دسته از کودکان نسبت به آنهایی که روز خود را با خوردن صبحانه شروع می‌کنند، از سرعت عمل کمتری برخوردارند. با وجود کمبود وقت و برنامه‌های روزانه شلوغ امروزی شاید، کمتر کسی فرصت پیدا کند که هر روز بنشیند و صبحانه مفصلی نوش جان کند. اما کودک خود را حتی فقط با خوردن یک لیوان شیر هم شده، صبحانه‌خورده، روانه مهد کودک یا مدرسه کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشد.


● خوب بخور تا باهوش بشی

قند، چربی‌های اشباع و دیگر خوراکی‌های بی‌فایده را از برنامه غذایی کودکان حذف کنید و به جای آن، مواد مغذی و مفیدی که به رشد ذهنی آنها کمک می‌کند، جایگزین کنید. سال‌های اولیه دوران کودکی ـ به‌ویژه ۲ سال اول ـ بسیار اهمیت دارد و لازم است تمامی‌ مواد لازم را در رژیم غذایی کودک قرار دهید.
برای مثال رشد شبکه مغزی کودک نیاز شدیدی به میزان کافی آهن دارد چرا که در کودکان دچار کمبود آهن، جریان اعصاب کند می‌شود. همچنین تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که میزان مقاومت در برابر بیماری‌ها در کودکانی که تغذیه سالمی‌ ندارند بسیار کم است. بنابراین تغذیه نادرست باعث می‌شود کودکان از مدرسه و همسالان خود عقب بمانند و دچار افت تحصیلی شوند. پس اگر می‌خواهید کودکتان در مدرسه نمره بهتری بگیرد، به تغذیه او هم توجه کنید.


● دوستی که هوش هدیه می‌دهد

کتاب یکی از روش‌های مفید قدیمی ‌است که امتحان‌اش را پس داده اما بعضی مواقع در مقابل روش‌های تکنولوژیک امروزی برای تقویت هوش، دست‌کم گرفته می‌شود؛ در حالی که کتاب قابل دسترس‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و در عین حال موفقیت‌آمیزترین روش برای آموزش و رشد ذهنی کودکان در تمامی ‌سنین است. برای کودکان‌تان از سنین پایین‌تر کتاب خواندن را شروع کنید. آنها را برای عضویت در کتابخانه ثبت‌نام کنید و کتابخانه منزلتان را پُر از کتاب کنید

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم مهر 1389ساعت 7:51  توسط آرمان مظاهری  | 

هر کودکی که تا سن 6 ماهگی، یکی از 14 ویژگی زیر را داشته باشد، نیازمند بررسی.های بیشتری از سوی پزشکان برای ارزیابی وضعیت تکاملی است و ...

در بخش.های قبلی، کودکان از نظر تکاملی به 4 گروه (کاملا سالم، به.ظاهر سالم، بیمار و سرآمد) تقسیم و درباره نوزادان و شیرخواران کمتر از 3 ماه و علایمی که حاکی از عدم سلامت تکاملی و رشدی آنهاست صحبت شد...

در این یادداشت، روی توانایی.های عمده.ای که باید یک شیرخوار 6 ماهه داشته باشد و اگر آنها را کسب نکرده باشد، در معرض خطر پیشرفت اختلالات تکاملی است بحث می.کنیم. هر کودکی که تا سن 6 ماهگی، یکی از 14 ویژگی زیر را داشته باشد، نیازمند بررسی.های بیشتری از سوی پزشکان برای ارزیابی وضعیت تکاملی است:

1. وزن وی كمتر از 2برابر وزن تولدش باشد،

2. دور سر وی موازی با خطوط منحنی رشد دور سر در كارت رشد تغییر نكرده باشد،

3. در به خواب رفتن مشكل داشته باشد. مثلا بسیار خواب سبكی داشته باشد یا طول مدت هر بار خواب وی مخصوصا در شب.ها كمتر از 1 ساعت باشد،

4. وقتی به گریه می.افتد به سختی آرام نشود و معمولا خودش آرام .شود،

5. هنوز وقتی انگشتانش (دست.ها یا پاها) چیزی را لمس می.كند آنها را ناخودآگاه چنگ می.زند،

6. وقتی با کمک بالش او را در حالت نشسته می.گذاریم، نمی.تواند برای لحظه.ای خود را نگه دارد،

7. وقتی دست.های او را در حالتی که به پشت خوابیده و بیدار و سرحال است می.گیریم تا او را بلند کنیم، گردن وی به عقب می.افتد،

8. وقتی خوابیده است عمدتا پاهای وی مثل قیچی همدیگر را قطع می.کنند،

10. غان و غون نمی.کند و وقتی آرام است به صدای جغجغه یا اطرافیان که با وی صحبت می.کنند توجهی ندارد،

11. اکثرا قیافه خیلی رسمی، جدی و موقر دارد،

12. با چشم.هایش هوشیارانه به اطراف نگاه نمی.کند،

13. به مادر یا کسی که او را بغل می.کند خیلی نگاه نمی.کند

14. کارهایی را که قبلا می.توانسته انجام بدهد، نمی.تواند انجام بدهد. به عنوان نمونه در نشستن تعادل خوبی داشته ولی حالا باید مواظب سقوط وی باشیم. توانایی جدیدی مثل سینه خیز رفتن را هم شروع نکرده یا از عهده انجام کارهای فوق بر نیاید.

باید توجه داشت كه شیرخواران در این سن می.توانند به دو طرف بغلتند و وقتی چیزی از دستشان گرفته می.شود واكنش نشان می.دهند. به تدریج در برخورد با افراد ناآشنا غریبی می.كنند و به گریه می.افتند یا در آغوش آنها نمی.روند و وقتی پوشك آنها باز می.شود به طور طبیعی به اندام تناسلی خود دست می.زنند.

کم.کم روی شکم سینه خیز می.روند. در طول روز حدودا 2 بار می.خوابند. شب.ها وقتی بیدار می.شوند نباید از جایشان برداشته شوند بلکه باید با لالایی گفتن باید مجددا به خواب بروند. تلاش کنید زمان خواب كودك را منظم کنید تا هر شب سر ساعت خاصی به خواب رود. این سن مناسب شروع تغذیه کمکی در شیرخوارانی است که قبلا به دلایل پزشکی غذا را شروع نکرده.اند.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مهر 1389ساعت 15:10  توسط آرمان مظاهری  | 

برخلاف تصور بيشتر خانم‌ها، داشتن ظاهري آراسته کار چندان سخت و پيچيده‌اي نيست. پول زيادي هم لازم ندارد. به نظر کارشناسان، بيشتر خانم‌ها اگر چند راز کوچک و اساسي زيبايي را بدانند، با به کار بردن آنها و بي اين‌که هزينه گزافي صرف کنند، مي‌توانند به ظاهر مطلوب خود دست پيدا کنند.

راز اول: قدرت مرطوب کننده

«اگر فقط قدرت خريد يک محصول بهداشتي را داريد، يک مرطوب‌کننده خوب و مناسب بخريد.» دکتر روانارين، استاد دانشگاه نيويورک و رييس انجمن جراحان پوست آمريکا، پس از اين توصيه مي‌گويد: «گاهي وقت‌ها پوست شما تنها چيزي که لازم دارد، يک مرطوب‌کننده مناسب و يک شوينده ملايم است. پوست وقتي خشک است، چروک‌ها را بيشتر و واضح‌تر نشان مي‌دهد و باعث مي شود آدم پيرتر به نظر برسد.»

به نظر بيشتر متخصصان پوست، اگر شما 02 تا 03 ساله باشيد، مرطوب‌کننده‌ها مي‌توانند از پوست شما در مقابل پيري زودرس محافظت کنند. در اين سن و سال، مرطوب‌کننده‌ها قادرند جايگزين بسياري از محصولات بهداشتي و محافظتي پوست شوند.

مرطوب‌کننده خوب چه ويژگي‌هايي دارد؟

دکتر چارلز کراچ فيلد، استاد دانشگاه پزشکي مينه‌سوتا و متخصص پوست، در پاسخ به اين سوال مي‌گويد: «مرطوب‌کننده‌ها محصولاتي هستند که با داشتن ترکيبات مفيد براي پوست، در تامين رطوبت مورد نياز به پوست کمک مي‌کنند. اين‌که چه مرطوب‌کننده‌اي براي شما مناسب‌تر است، به مشخصات پوستتان بستگي دارد. اگر پوستتان معمولي يا خشک است، بهتراست از مرطوب‌کننده‌هاي حاوي آلفاهيدروکسي‌اسيد استفاده کنيد که در توليد رطوبت بيشتر به پوست کمک مي‌کنند.»

دکتر کراچ فيلد همچنين توصيه مي‌کند که مرطوب‌کننده‌ها را وقتي روي پوست‌تان بماليد که پوست‌تان کمي مرطوب است؛ چون اين کار موجب مي‌شود رطوبت در داخل پوست‌تان محبوس نشود.

بنا به توصيه او، اگر پوست شما خيلي خشک باشد، بايد از محصولاتي استفاده کنيد که با روش امولسيون کيسه‌اي تهيه شده‌اند. در اين تکنيک،‌ سلول‌هاي ميکروسکوپي جايگزين لايه‌هاي رطوبت مي‌شوند و با آبي که به تدريج در طول روز آزاد مي‌کنند، پوست را مرطوب نگه مي‌دارند.

اگر پوست شما چرب است، توصيه مي‌شود دنبال يک مرطوب‌کننده ملايم باشيد و به هيچ وجه، استفاده از آن را پشت گوش نيندازيد؛ چون به گفته دکتر کراچ فيلد، چربي اصلا رطوبت‌بخش نيست و حتي اگر پوست شما داراي چربي اضافي باشد، اين چربي جايگزين رطوبت نخواهد شد.

راز دوم:آرايش و مدل مويتان را لااقل هر 2 سال يک‌بار عوض کنيد

اگر آخرين باري که مدل مو و آرايش خودتان را تغيير داده‌ايد، به خاطر نمي‌آوريد، وقتش رسيده که سراغ نزديک‌ترين سالن زيبايي که مي‌شناسيد، برويد. نيک چيويز، کارشناس مو در بلورلي هيلز، مي‌گويد: «تصوير شما که شامل مدل مو و آرايش‌تان است، بايد حداقل هر 2 سال يک بار تغيير کند. با تغيير دادن مدل مو و آرايشتان، جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر مي‌رسيد.» اگر زمان زيادي است که دست به چنين تغييراتي در ظاهرتان نزده‌ايد، از مشاوران زيبايي و چهره‌پردازي در موسسه يا آرايشگاه مورد اعتمادتان کمک بگيريد. اگر حوصله مشاوره نداريد، به فروشگاه‌هاي عرضه‌کننده کلاه‌گيس مراجعه کنيد. اين يک راه حل سريع، آسان و بامزه براي تجربه و انتخاب مدل جديد مو است.

راز سوم: حتما ضدآفتاب بزنيد

قبل از آن‌که سراغ جراحي‌‌هاي زيبايي برويد و پيش از آن‌که پول فراواني براي کِرِم‌هاي ضدچروک هزينه کنيد و خلاصه قبل از هر اقدام ديگري، بهتر است از ضدآفتاب استفاده کنيد.

همه ما کم‌وبيش از تاثير ضدآفتاب در کاهش خطر سرطان پوست آگاهيم. ولي آيا شما مي‌دانستيد که ضدآفتاب، يک راز بزرگ زيبايي است که مي‌تواند پوست را جوان‌تر نشان بدهد؟

کارشناسان مي‌گويند ضدآفتاب علاوه بر آن‌که مانع ورود تشعشعات خطرناک خورشيد به پوست مي‌شود، از تاثير آفتاب در پير کردن پوست هم جلوگيري مي‌کند.

براساس تحقيقات آکادمي پوست آمريکا، حتي چند دقيقه قرار گرفتن در معرض نور خورشيد، اگر به‌طور مرتب و روزانه و بدون استفاده از ضدآفتاب باشد، موجب ايجاد تغييرات فاحشي در پوست مي‌شود؛ که نه فقط چين و چروک زودهنگام، بلکه لک و چين و چروک و شلي پوست را هم به دنبال خواهد داشت. پس چاره چيست؟

متخصصان پوست مي‌گويند ضدآفتاب مي‌تواند پوست را در مقابل اشعه‌هاي خطرناک خورشيد محافظت کند. به اين ترتيب، اگر شما حتي ساعات طولاني را در فضاي آزاد سپري کنيد، تاثير آفتاب روي پوستتان کمتر ظاهر مي‌شود.

دکتر کراچ فيلد توصيه مي‌کند از ضدآفتاب‌هايي استفاده کنيد که داراي اس‌پي اف (SPF) 15 به بالا باشند و اگر قرار است مدت زماني نامشخص و طولاني در معرض مستقيم نور خورشيد باشيد، هر 2 ساعت يک‌ بار ضدآفتاب بزنيد؛ چون نور خورشيد باعث از بين رفتن تاثير کِرِم‌هاي ضدآفتاب مي‌شود.

راه‌حل ديگر براي کساني که مدت زماني طولاني در معرض تابش مستقيم نورخورشيد هستند، اين است که ضدآفتاب را پيش از هر گونه آرايشي روي پوست بمالند و بعد، براي محافظت بيشتر، کِرِم پودر سبک و نيمه‌شفافي را روي ضدآفتاب اضافه کنند. در ساخت اغلب اين کِرِم‌‌ پودرها هم از ضدآفتاب استفاده شده است.

راز چهارم: پوستتان را زياد نشوييد

اگر به شستشوي مکرر پوست خود عادت داريد، بهتر است اين عادت را تغيير دهيد. متخصصان پوست مي‌گويند يکي از بهترين روش‌ها براي داشتن پوستي زيبا، استفاده از يک پاک‌کننده ملايم و کاربرد اندک و محدود آن است.

دکتر کراچ فيلد در اين باره مي‌گويد: «اگرچه بيشتر افراد علاقه دارند روزي چند بار پوست خودشان را شستشو بدهند، اما شستشوي زياد نه تنها کمکي به پوست نمي‌کند، بلکه اگر از شوينده‌هاي سختي مانند صابون استفاده شود،‌ به پوست آسيب خواهد رساند.»

شستن بيش از 2 بار در روز، باعث از بين رفتن محافظ‌هاي طبيعي پوست مي‌شود که در حفظ سلامت پوست، نقش عمده‌اي دارند. به گفته دکتر کراچ فيلد، وقتي پوشش‌هاي طبيعي پوست از بين بروند، پوست خشک خواهد شد و اين به معني ترک خوردن، پوسته‌پوسته شدن،‌ به خارش افتادن، سوختن و... پوست است؛ و در نتيجه، پوست پيرتر به نظر خواهد رسيد.

راه‌حل پيشنهادي پزشکان اين است که پوست خود را بيشتر از 2 بار در روز نشوييد و پاک‌کننده خود را به دقت انتخاب کنيد.

راز پنجم: وسايل مناسب

هالي مورويني، گريمور مشهود هاليوود، مي‌گويد: «استفاده از قلم‌موهاي مناسب، کليد رسيدن به ظاهري مطلوب است.» براي اين استاد چهره‌پردازي، وسايل به اندازه محصولات مهم‌اند.

قلم‌ها بايد نرم و ملايم باشند و در عين حال، استحکام لازم براي جابه‌جا کردن مواد روي سطح پوست را هم داشته باشند. از نظر متخصصان، اگر قلم مو را داخل سايه فرو ببريد و پيش از برخورد با پوست، رنگ‌ها بريزد؛ قلم مويتان قلم‌ موي خوبي‌نيست.

مورويني درباره خريد قلم موي مناسب مي‌گويد: «اگر نمي‌دانيد چه بخريد، برويد سراغ مارک‌هاي تجاري شناخته‌شده تا دچار اشتباه نشويد.

فراموش نکنيد قلم‌هاي مناسب همان‌طور که کار آرايش را بسيار ساده مي‌کنند، باعث مي‌شوند آرايش خانم‌ها حرفه‌اي‌تر به نظر برسد.»
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مهر 1389ساعت 15:5  توسط آرمان مظاهری  | 

اگر هنوز برای پذیرفتن اینکه تعداد ارسال پیامک در میان کاربران تلفنهای همراه همچنان رو به افزایش است به اثبات نیاز دارید نگاهی به این آمار و ارقام بیاندازید؛ یک نوجوان به صورت میانگین ماهانه بالای سه هزار پیامک ارسال می کند.

این تعداد برابر 6 پیامک در هر ساعت از ساعات بیداری است. بر اساس تحقیقات جدید شرکت نیلسن جوامع انسانی شیفته پیامک، استفاده از اطلاعات و نرم افزارها شده است. این شرکت رفتارهای اطلاعاتی بیش از 60 هزار مشترک تلفن همراه به همراه سه هزار نوجوان طی ماه آوریل، می و ژوئن سال جاری مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و اعداد و ارقام به دست آورد که حیرت انگیزند.

بر اساس این مطالعات میزان ارسال پیامک به ویژه در میان نوجوانان 13 تا 17 سال رو به افزایش گذاشته است به طوری که یک نوجوان به صورت میانگین ماهانه سه هزار و 339 پیامک ارسال می کند. 

در این میان میزان استفاده دختران از پیامک نسبت به پسران بسیار قابل توجه است، دختران به صورت متوسط ماهانه چهار هزار و 50 پیامک و پسران دو هزار و 539 پیامک ارسال می کنند. همچنین میزان ارسال پیامک نوجوانان نسبت به سال گذشته 8 درصد افزایش یافته است.

دیگر گروه های سنی در ارسال پیامک حرف چندانی برای گفتن ندارند، رده های سنی 18 تا 24 ماهانه هزار و 630 پیامک ارسال می کنند و این میزان با بالا رفتن رده های سنی کاهش می یابد، تنها نکته ثابت در میان این اعداد و ارقام افزایش آنها در تمامی رده های سنی نسبت به سال گدشته است.

در سال 2008 دلیل اصلی استفاده از تلفنهای همراه افزایش امنیت فرد عنوان می شد اما امروزه همه چیز تغییر کرده است، 43 درصد از نوجوانان دلیل شماره یک خود برای خریداری تلفن همراه را ارسال پیامک می دانند، امنیت دلیل شماره دو و برقراری و حفظ ارتباط با دوستان دلیل شماره سه استفاده از تلفنهای همراه است.

از سویی دیگر ارسال پیامک در حال تبدیل شدن به جایگزینی کاربردی برای مکالمات تلفنی است به طوری که 22 درصد از کاربران تلفنهای همراه می گویند فرستادن پیامک از برقراری تماس تلفنی بسیار ساده تر است و 20 درصد از آنها این فرایند را سریعتر از مکالمات تلفنی می دانند. 

همچنین میزان استفاده از نرم افزارهای صوتی در میان نوجوانان در حدود 14 درصد و در میان تمامی گروه های سنی در حدود 55 درصد کاهش داشته است.

از سویی دیگر با کاهش یافتن میزان استفاده از کاربرهای صوتی تلفنهای همراه، شدت استفاده از نرم افزارها و اطلاعات در میان کاربران رو به افزایش گذاشته و در میان نوجوانان با افزایش چهار برابری از 16 مگابایت ماهیانه به 62 مگا بایت رسیده است.

بر اساس گزارش سی ان ان، در زمینه استفاده از اطلاعات، پسران از دختران سبقت گرفته و ماهانه 75 مگابایت بر ثانیه از اطلاعات استفاده می کنند در حالی که این میزان در میان دختران 53 مگابایت است. میزان استفاده از نرم افزارها و دانلود آنها نیز نسبت به سال گذشته با افزایشی 12 درصدی مواجه شده است.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مهر 1389ساعت 15:3  توسط آرمان مظاهری  | 

معجزه مهر ورزیدن: روشهای کمک به افراد افسرده

قانون شماره یک:

چه یک گیاه باشد، چه حیوان و چه انسان، اگر زنده باشد، با مهر و محبت شما شانس بیشتری برای پیشرفت و کامیابی دارد.

قانون شماره دو:

تنهایی کشنده است. لازم نیست حرف من را باور کنید، فقط کافی است آمار مرگ و میر کودکانی که در یتیم خانه هستند را با آنهایی که در خانه و با خانواده بزرگ می شوند مقایسه کنید. یا مرگ و میر سالمندان بیماری که در خانه پرستاری می شوند و آنهایی که در خانه سالمندان.

کسی که افسرده است به طور ناخواسته دیگران را از خود دور می کند. این افراد هر چیزی که می شنوند یا می بینند و به هر چه که فکر می کنند، هر چه که می گویند و هر کاری که انجام می دهند از فیلتر آن افسردگی رد می شود. هر زمان که اطلاعات از یک احساس منفی فیلتر شود، تحریف می گردد. می بینید که خیلی وقت ها که به آنها می گویید درمورد افسردگیشان حرف بزنند، بیشتر و بیشتر افسرده شان می کند. ممکن است عقب بکشند و برنجند.

کاری که شما می توانید بکنید تا دوباره به حالت طبیعی برگردند و از زندگی لذت ببرند چیست؟ پیشنهادات زیر شاید به نظر خیلی ساده برسند اما واقعاً موثرند.

·         مدام به آنها سر بزنید.

·         به چشمانشان نگاه کنید و بیشتر به آنها لبخند بزنید.

·         دستانشان را در دست بگیرید و شانه شان را نوازش کنید.

·         بیشتر به حرفهایشان گوش دهید.

·         سرگرمشان کنید.

·         به آنها بگویید که کدام کارهایشان شما را تحت تاثیر قرار داده است، به فکر انداخته تان، احساس بهتری به شما داده یا باعث شده روحیه تان بهتر شود.

·         بلندشان کنید و به سمت خوشی بکشانیدشان. با آنها به پیاده روی، سینما، یک رستوران زیبا یا حتی باغ وحش بروید.

·         اگر به خودشان تکان ندادند، اشکالی ندارد. از آنها بخواهید با شما کارت بازی کنند، شطرنج بازی کنند یا یک فیلم کمدی بگیرید و در کنارشان تماشا کنید. یادتان باشد نباید آنها را مجبور به کاری بکنید.

·         از آنها بخواهید چیزهایی را لمس کنند. اشیائی با بافت ها و رنگ های مختلف بیاورید و از آنها نظرشان را بخواهید.  یک غذای خوشمزه و خوش ظاهر برای آنها درست کنید. سعی کنید لذت های کوچک وارد لحظاتشان کنید.

·         بلند به آنها بگویید که برایتان مهم هستند. بگویید که دلتان برایشان تنگ شده و دلتان می خواهد برگردند و دوباره با شما خوش بگذرانند.  هر چیزی که درموردشان دوست دارید را به زبان بیاورید.

·         کارهایی که فقط با دوستان صمیمی خود انجام می دهید با آنها تکرار کنید. مثلاً با آرنجتان به بازویشان بزنید یا آرام با یک دسته کاغذ لوله شده بزنید روی سرشان. باید سعی کنید رفاقت خود را به آنها نشان دهید.

·         به جای اینکه بپرسید حالشان چطور است بپرسید دوست دارند برای خوش گذراندن امروز چه کاری کنند و در آن کار همراهیشان کنید. به آنها بگویید که کاملاً مشخص است که حالشان بهتر شده و بعد حالشن را بپرسید و واقعاً به جوابی که می دهند گوش کنید.

·         اگر خجالت زده بودند یک داستان مشابه درمورد خودتان بگویید و پشت سر آن داستان های دیگری که از خجالت زدگی کسان دیگر شنیده اید را مثل لطیفه برایشان تعریف کنید. هیچ چیز بیشتر از دیدن احساس خجالت زدگی دیگران این درد را در انسان تخفیف نمی دهد.

·         اگر افسرده هستند پس حتماً احساس ناامیدی می کند. این مشکل برایشان بدون راه حل به نظر می رسد. بعد ازاینکه برای کم کردن شدت افسردگیشان  به آنها کمک کردید، اگر دوست داشتند درمورد آن صحبت کنند به آنها نشان دهید که چطور می توانند این مشکل را شکسته و به چند تکه تبدیلش کنند و بعد ببینند که کدام قسمت آن مهمتر است و سعی کنند راه حل های سالمی برای آن مشکل خاص پیدا کنند تا بتوانند مشکلات و دشواری ها را حل کنند نه تحمل.

چیز مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که اکثر کسانی که مرتکب خودکشی می شوند بین انجام دادن یا ندادن آن شک و تردید دارند. آنها در انتخاب بین درد زندگی کردن و درد مردن تردید دارند. اگر بتوانیم ارتباط آنها را با لذت های زندگی بیشتر کنیم و از  طرف دیگر دردی که با خودکشی نصیبشان می شود را در نظرشان شدیدتر جلوه دهیم آنوقت نتیجه مثبت خواهیم گرفت.

قوانین را به یاد داشته باشید؛ این را هم بدانید که همیشه استثناهایی هم وجود دارند. دستورالعمل ها را فراموش نکنید و آنها را برحسب موقعیت خود تغییر دهید. شاید نتوانیم جلوی خودکشی را بگیریم، اما می توانیم برای جلوگیری کردن از خیلی از آنها کمک کنیم.

پس سهم خودتان را برای نجات دیگران انجام دهید.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مهر 1389ساعت 14:56  توسط آرمان مظاهری  | 

) خـودت تـصـمـیم بگیر: کودک و دوستش در اتاق مشغول بازی هستند. سر و صدای آنها باعث اذیت و آزار شماست، بهتر است بگویید: "بچه ها تصمیم بگیرید یا بی سر و صدا بازی کنید، یا از اتاق خارج شوید." اگر بعد از ۵ دقیقه هنوز سر و صدا ادامه داشت، بگویید: "خوب می بینم تصمیم گرفتید که از اتاق بیرون بروید." این جمله، شما را از داشتن نقش منفی نجات می دهد، زیرا آنها می دانند این تصمیم آنها بوده که منجر به این نتیجه شده است. به این ترتیب کودک مسئول عمل خودش است.

۲) من تو را دوست دارم ولی این کار تو را نمی پسندم: اگر می خواهید لفظی را به کودک بیاموزید، کار خوب و بد را برایش مشخص کنید. به او بیاموزید ما کار خوب و کار بد داریم ، نه بچه خوب و بچه بد. هدف از وضع قوانین، آموزش رفتارهای مناسب است نه تنبیه کودک. اگر چه به رفتار ناپسند او اعتراض می کنید ولی محبت خود را به او قطع نمی کنید.

۳) از تو می خواهم مشکل مرا حل کنی: اگر کودک کاری را انجام می دهد که باعث رنجش شماست، به او بگویید که دچار مشکل شده اید. مثلا ً به او بگویید: "صدای بلند تلویزیون باعث می شود دچار سردرد شوم" و ازاو بخواهید در حل مشکل به شما کمک کند. در این صورت او که خود را دشمن شما نمی بیند خود را موظف می داند کاری انجام ندهد که برای شما مشکل آفرین باشد. اگر به رضایت خاطر شما اهمیت دهد، رفتار بد را خاتمه خواهد داد.

۴) احساس تو را درک می کنم: وقتی کودک عصبانی است جملاتی را به کار می برد تا دیگران را متوجه احساس خود کند. مثلا ً می گوید: "از تو متنفرم" یا "خیلی بدی." این تنها جملاتی است که همه ذهن او را پرکرده. شما می توانید به او کمک کنید تا جمله مناسب را به کار ببرد.

۵) "آیا دوستت چیزی گفته که واقعیت ندارد و تو عصبانی شده ای؟:" افراد متفاوت، نـیازهای متفاوتی دارند. اغلب کودکان در اعتراض به والدین می گویند: "عدالت را رعایت کنید و منصف باشید" و این جملات زمانی مطرح می شوند که کودک می خواهد وسیله خاصی برایش تهیه شود؛ صرفاً به این دلیل که برای برادرش تهیه شده است. باید به کودکان بیاموزیم "انصاف و عدالت این است که هر فرد، هر چه را نیاز دارد تهیه کند. اگر شما به عینک نیاز داری و خواهرت به کفش، هر کدام وسایل مورد نیاز خود را خریداری خواهید کرد و این است اجرای عدالت. گمان نمی کنم زمانی که خواهر شما به عفونت گوش مبتلاست و آنتی بیوتیک مصرف می کند لازم باشد شما هم آنتی بیوتیک مصرف کنی"!

● ۷ جمله ناخوشایند برای کودکان

۱) مناسب سن خودت رفتار کن! گاه والدین به رفتار کودک انتقاد می کنند، زیرا آن رفتار تأثیر بدی بر بزرگترها داشته است. در صورتی که رفتار کودک، نشان دهنده احساس درونی اوست و والدین وظیفه دارند احساس کودک را درک کنند. کودک ۶ ساله ای که نمی داند چه می خواهد و گریه می کند ، یا کودک ۴ساله ای که از محدود شدن در صندلی اتومبیل ناراحت است و گریه می کند ، هر دو متناسب سنشان عمل می کنند؛ اگر چه ما انتظار داریم رفتار آنها ما را آزار ندهد. به جای اینکه به کودک بگویید "مناسب سن خودت عمل کن" بگویید: "به نظر می رسد خیلی عصبانی هستی"، "می دانم وقتی چنین اتفاقی برایت افتاده بسیار ناراحت شده ای" این جملات به کودک آرامش می دهد و شرایط را قابل تحمل خواهد کرد.

۲) شوخی کردم: دست انداختن کودک اگر چه ظاهراً شرایط را شاد می کند ولی در واقع به شدت مخرب است. هنگامی که کودک عصبانی است، خندیدن به او باعث می شود احساس بدتری پیدا کند. شما به عنوان والدین کودک وظیفه دارید او را حمایت کنید نه اینکه باعث اذیت و آزار او شوید. اگر چنین منظوری ندارید هنگامی که کودک ناراحت است شاد نباشید.

۳) چـرا مـثـل ... نـیستی؟ با مقایسه کـودکـان، آنـهـا احـسـاس مـی کـنـنـد در مرتبه پایین تری قرار گرفته اند و این راه مناسبی برای وا داشتن آنها به فعالیت نیست. زمانی که کودک خود را پایین تر از دیگری احساس کند ، روحیه خود را می بازد و دست از فعالیت خواهد کشید. شما باید ضعف و قوت کودکان را بپذیرید و آنها را بر اصلاح رفتار خودشان تشویق کنید.

۴) ندو و گرنه می افتی! علی رغم تمام توجه شما به محافظت از کودک، به کار بردن این نوع جملات باعث می شود کودک بیفتد، زیرا به او القا می کنید منتظرید که او به زمین بخورد و این برای کودکی که تلاش می کند مستقل باشد بسیار مضر است. بهتر است در این موارد بگویید: "قبل از دویدن از محکم بودن بند کفش هایت مطمئن باش." در این صورت شما در مورد اشکال کفش صحبت کرده اید نه ناتوانی کودک.

۵) چی بهت گفتم؟ چرا سوالی را می پرسید که خودتان جواب را می دانید؟ انتظار دارید کودک چه پاسخی بدهد؟ وقتی می پرسید: لباست را کجا پرتاب کردی؟ لبخندی موذیانه می زند و می گذرد. اگر از رفتار او رنجیده اید بگویید: "من متاسفم که مجبورم برای بار سوم تکرار کنم که لباست را روی چوب لباسی آویزان کن."

۶) به تو قول می دهم که ... : به کودکان باید نه وعده داد و نه وعده از آنها گرفت. روابط ما با فرزندانمان باید بر اساس اعتماد و اطمینان باشد.

وقتی پدر و یا مادر برای تأیید گفته خود مجبور است وعده بدهد، یعنی دارد اقرار می کند که "وعده داده نشده اش" اعتبار ندارد و قابل اعتماد نیست. وعده ها باعث می شوند که توقعات غیرواقعی در کودکان به وجود بیاید. وقتی به کودک وعده داده می شودکه او رابه باغ وحش ببرند، او آن وعده را یک تعهد به حساب می آورد و فکر می کند که براساس این تعهد، در روز موعود نه باران خواهد بارید، نه اتومبیل عیب و ایرادی پیداخواهد کرد و نه خود او مریض خواهد شد.

 از طرفی نباید از کودکان وعده گرفت که درآینده رفتاری خوب داشته باشند یا رفتار بدشان را اصلاح کنند. وقتی کودک وعده ای ناخواسته می دهد، وعده ای که متعلق به خود او نیست، در واقع چکی بانکی می کشد که در آن بانک اصلاً حساب ندارد. ما نباید مشوق و محرک این قبیل اعمال فریب آمیز باشیم.

۷) آخر چند بار باید یک چیز را تکرار کنم؟ پدر یا مادری که در استفاده از سخنان نیشدار و طعنه آمیز استعداد ذاتی دارد، خطر و تهدیدی جدی برای سلامت روانی کودک به حساب می آید. این پدر یا مادر جادوگری است که از واژه ها استفاده می کند و با بیان این واژه ها، مانعی در برابر ایجاد ارتباط موثر برقرار می کند و مانع از پدید آمدن رابطه ای مثبت بین پدرومادر با کودک می شود. " آخر چند بار باید یک چیز را تکرار کنم ؟ مگر تو کری ؟ پس چرا گوشت به من نیست؟ ..."

 این پدرو مادرها شاید ندانند که سخنان طعنه آمیز و کنایه دار جملاتی هستند که برخوردی متقابل طلب می کنند. این پدر و یا مادر آگاه نیست که با این اظهار نظرهای توهین آمیز، کودک را تحریک کرده و ذهن او را از نقشه های خیالی انتقام، پر می سازد ودر نتیجه باعث مسدود شدن راه ارتباطی بین خود او و کودکش می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مهر 1389ساعت 14:54  توسط آرمان مظاهری  | 

بعضي از خانمها يا آقايان عادت دارند تمام اتفاقاتي را كه در طول روز براي شان اتفاق افتاده است را براي همسر حود تعريف كنند . با اين وجود گاهي اوقات صحبت كردن بسيار خظرناك است و توصيه نميشود كه مدام صحبت نكنيد ، سكوت در بسياري از موارد بهتر از صحبت كردن مي باشد.

آيا ميدانيد براي اينكه روابط زناشويي تان تداوم بيشتري داشته باشد، همه چيز را نبايد به همسر خود بگوييد! آيا ميدانيد چه صحبتهايي را بايد به همسر خود بگوييد و چه سخناني را بايد مطرح نسازيد؟

اولين گام در روابط زناشويي نحوه ي صحبت كردن است ، طرز صحيح صحبت كردن با همسرتان تاثير بسزايي را در روابظ شما ميگذارد البته لازم به ذكر است نه هر صحبتي .

بعضي از خانمها يا آقايان عادت دارند تمام اتفاقاتي را كه در طول روز براي شان اتفاق افتاده است را براي همسر حود تعريف كنند . با اين وجود گاهي اوقات صحبت كردن بسيار خظرناك است و توصيه نميشود كه مدام صحبت نكنيد ، سكوت در بسياري از موارد بهتر از صحبت كردن ميباشد.

در اين مقاله توصيه و پيش نهادهايي را براي شما ارائه خواهيم كرد:

از ديدگاه روان شناسان انسانها از اين منظر به چند دسته تقسيم ميشوند

1- افرادي كه همه مطالب زندگي خود چه در حال ، چه در گذشته را براي همسران خود بازگو ميكنند به بلوغ فكري نرسيده اند ، ذهنشان مانند دوران نوجواني شان عمل ميكند كه عادت داشتند همه چيز را براي خانواده خود تعريف كنند .

2- افرادي كه در تعاريف خود ، صحبتهاي شان اغراق ميكنند و حتي گاهي وقتها به دروغ نيز متوسل ميشوند ، افرادي هستند كه اعتماد به نفس كمي به خود دارند ، با اين كار قصد دارند تا اعتماد به نفس خود را افزايش دهند . امروزه پيوند بين زوجهاي با ازدواجهايي كه در سابق صورت ميگرفت كاملا متفاوت ميباشد . در زمان امروز اكثر زوجين هر دو با هم به كار بيرون از خانه اشتغال دارند ، زمان كمي را براي صحبت كردن با يكديگر دارند ، هنگامي كه فرصتي براي صحبت كردن پيش ميآيد در اغلب موارد راجع به كار بيرون از خانه ي خانم يا آقا ميگذرد ، به ندرت پيش ميآيد كه زوجين در مورد رابطهي خودشان ، زندگي دو نفره اي يا چهار نفرهاشان به صحبت بنشينند .

حال به توضيح اين موضوع ميپردازيم كه چرا نبايد تمام صحبتهاي خود را به همسرتان بازگو كنيد ؟ اين سوال چندين پاسخ دارد:

1- از ديدگاه بعضي از روانشناسان افرادي كه گذشته تلخ و سخت داشته اند بايد توجه كنند كه ، هنگامي تجربه هاي تلخ گذشته بايد چراغ راه آينده باشد و بس. سعي كنيد با گذشته هاي تلخ تان خداحافظي كنيد و با عنوان كردن تجربه ها ذهن همسر تان را مغشوش نكنيد . توجه كنيد كه شما ديگر در دوران مجردي به سر نميبريد ، شما تشكيل خانواده داده ايد و از همان روز اول كه وارد زندگي زناشويي ميشويد بايد سعي كنيد همهي گذشته ي خود را فراموش كنيد ، و الان زمان آن است كه زندگي دو نفره ي كه در آينده خواهيد داشت فكر كنيد ، صحبتهايتان نيز بايد حول زندگي مشتركتان باشد نه گذشته تلختان .

2- اگر از اشتباهات گذشته عبرت گرفته ايد و تحول خاصي در رفتارتان ايجاد كرده ايد لزومي به بازگو كردن اشتباهات گذشته تان نيست چون ممكن است بر ديدگاه طرف مقابل به شما اثر منفي بگذارد و يا برخي قابليت هاي فعلي تان ناديده گرفته شود. مگر در مواردي كه بازگو كردن تجربه شما ميتواند مانع تكرار اشتباه براي طرف مقابلتان شود.

3- صحبتهايي را از گذشته ، حال براي همسرتان بازگو و تعريف كنيد اما سعي كنيد وارد جزييات نشويد ، مسائل را براي او كاملا باز نكنيد و نشكافيد .


حال چه صحبتهايي را نبايد مطرح كرد:

1- اسرار تان را به همسرتان نگوييد .منظور از اسرار چيست ؟

مشكلاتي كه در دوران قبل از ازدواج برايتان بوجود آمده و بازگو كردن آن تنها باعث مشغول كردن ذهن همسرتان ميشود. نا گفته نماند كه مسائلي است كه گفتن آنها به همسرتان ضروري است مثلا تجربه نامزدي ناموفقي اگر در گذشته داشته ايد به همسر تان بگوييد اما آيا واقعا لازم است همسرتان از جزئيات آن مطلع باشد؟ مشكلاتي كه با پدرو مادر، خواهر يا برادر تان داشته ايد و عنوان كردن آنها به ديدگاه همسرتان نسبت به خانواده تان خدشه وارد ميكند ، كمبودهايي كه در زندگي با آنها مواجه بوده ايد ، رنجها و مشقتهايي را كه متحمل شده ايد ، و مسائلي مانند اين موضوعات بهتر است بازگو نكنيد.

2- اگر زماني به همسرتان ، رفتارهايي كه انجام ميداده شك كرديد و در وفاداريش نسبت به خودتان مردد بوديد

هرگز اين موضوع را مطرح نسازيد ، زيرا ممكن است شما به اشتباه چنين فكري را داشته بوديد در اين صورت احساس وفاداري كه بين شما و شوهرتان وجود داشته است در همان زمان از بين مي رود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مهر 1389ساعت 14:46  توسط آرمان مظاهری  | 

چرا موقع خندیدن گریه می کنیم؟

کارشناسان هنوز علت آن را نمی دانند اما یک نکته به نظر می رسد و آن اینکه خندیدن و گریه کردن شبیه واکنش های روانشناسی است.

روبرت پرووین روانشناس دانشگاه مریلند می گوید : هر دو آنها زمانی اتفاق می افتد که احساسات تا حد زیادی تحریک می شود. لی دووفنر استاد دانشگاه میامی و چشم پزشک انستیتو باسکون می گوید : معمولا گریه با ناراحتی همراه است اما گریه کردن یک واکنش پیچیده ترِ انسان است. اشک با احساسات مختلفی تحریک می شود ازجمله : درد، ناراحتی و در بعضی موارد خوشحالی بیش از حد.

وقتی چنین اتفاقی افتاد، بسیار خوب است زیرا هر دو خندیدن و گریه کردن با بی اثر کردن هورمون کورتیزول و آدرنالین، استرس را از بین می برد. بنابراین اگر موقع خندیدن گریه کردید، شانس به شما رو کرده است.

چرا پیاز اشک چشم ها را در می آورد؟

وقتی که شما پیاز را پوست کنده و قاچ می کنید، سلول های پیاز را پاره می کنید و آنزیم هایی که گازی به نام پروپانتیل سولفکسید تولید می کنند آزاد می شوند. وقتی که گاز به چشمان شما می رسد، اشک چشمهایتان جاری می شود و اسید سولفوریک بسیار رقیقی تولید می شود و چشم را می سوزاند.

در این موقع مغز به چشم پیغام میدهد که اشك بیشتری جاری شود و چشم ها قرمز و متورم شود. هرچه بیشتر پیاز خرد کنید، گاز بیشتری تولید شده و بیشتر اشک می ریزید. واکنش شیمیایی پیاز مکانیسم دفاعی است که در برابر آسیب دیدن خود مقاومت می کند.

قبل از اینکه پیاز را خرد کنید آن را داخل فریزر بگذارید تا از سوزش و اشک چشمانتان جلوگیری کند. دمای سرد، روند آزاد شدن آنزیم ها را کند می کند. بنابراین در سوزش و اشک چشمهایتان تاخیر ایجاد می کند.

چرا مفصلهایتان صدا می دهد؟

بیشتر مفصل های بدن انسانها، مفاصل دوتایی متحرک مثل بند انگشتها و شانه ها هستند که دو استخوان را با پوششی به نام كپسول مفصلی به هم وصل کرده اند. داخل پوشش مفصل ها مایع لغزنده و زلالی است که مقداری نیز گازهای نامحلول در آن وجود دارد. وقتی که شما مفصل هایتان را می کِشید، درواقع به آنها و مایع بین شان فشار وارد می کنید و با وارد شدن فشار، گاز نیتروژن محلول رها می شود. آزاد شدن هوا بین پوشش مفصل ها همان صدایی است که شما می شنوید. وقتی که گاز آزاد می شود، مفصل ها انعطاف پذیرتر می شوند. مثلا در یوگا شما قادر هستید مفصل هایتان را خوب بکشید.

اما ممکن است متوجه شوید که مفصل هایتان بعد از یک بار صدا کردن فورا صدا نمی دهند. به این دلیل است که گازی که آزاد می شود باید دوباره در مایع حل شود، و این فرآیند حدود 15 الی 30 دقیقه طول می کشد.

اگر شما از روی عادت مفصلهایتان را به صدا در می آورید تا تنش تان را از بین ببرید، به جای این، 30 ثانیه روی نفس کشیدن تان تمرکز کنید. صدا کردن مفصل ها به آرتروز منجر نمی شود اما می تواند منجر به گرفتگی مفصل ها و کم کردن توان و قدرت آنها شود.

چرا موهایتان سیخ می شود؟

سیخ شدن موها زمانی اتفاق می افتد که شما یا سردتان است یا ترسیده اید. در پایه ی هر مو یک ماهیچه کوچک وجود دارد كه منقبض می شود و برجستگی كوچكی روی پوست ایجاد می کند و پوست شبیه پوست مرغ پركنده می شود. این واكنش منجر می شود كه گرما در لابه لای موها محبوس شود و دما حفظ شود. این حالت زمانی كه شما آماده واكنشهای سریع هستید نیز روی می دهد.

سیخ شدن موها یک مشكل پزشکی نیست. اگر از نمایان شدن اثرات آن ناراحت هستید، لباس گرم بپوشید، در محیط های آرام قرار بگیرید و از هر گونه ترس و وحشتی جلوگیری کنید.

چرا پلک چشمتان می زند؟

این وضعیت ناراحت كننده خیلی شایع است. این اتفاق بیشتر مواقع برای پلک پایینی چشم ها می افتد. کارشناسان معتقدند که خستگی، استرس، مصرف کافئین زیاد، منجر به این شرایط می شود. بنابراین خستگی چشم، تغذیه نامناسب، مصرف بیش از اندازه مشروبات الکلی، و آلرژی ها هم به این موضوع دامن می زند.

خوشبختانه این مورد هیچ تاثیر مضری ندارد و خود به خود از بین می رود. برای اینکه به این موقعیت ناراحت کننده خاتمه دهید، مصرف الکل را قطع کنید و خوب استراحت کنید.

چرا همیشه دمای بدنتان سرد است؟

دمای بدن با فعالیت هیپوتالاموس در مغز تنظیم می شود. هیپوتالاموس به بدن پیغام می رساند تا گرما را بیرون کند و سرما جایگزین شود. آهن در این فرآیند نقش بسزایی دارد بنابراین افرادی که کم خونی دارند بیشتر احساس سرما می کنند. گردش ضعیف خون، که بر اثر فشار خون بالا یا مصرف دارو اتفاق می افتد در میان بیماران می تواند منجر به احساس سرما شود. تیروئید کم کار هم متابولیسم افراد را تا حدی پایین می آورد که بدن گرمای لازم را تولید نمی کند. مطالعه اخیر نشان داده که حتی ممکن است زمینه های ژنتیکی در احساس سرمای افراد موثر باشد.

اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که مدام نیاز دارید ژاکت یا لباس های پشمی حتی در تابستان بپوشید، غذاهای آهن دار مانند گوشت قرمز کم چرب، لوبیا، سبزیجات برگ دار سبز بخورید تا با کم خونی شما مقابله کند. همچنین از مصرف نیکوتین که رگهای خون را منقبض می کند و گردش خون را ضعیف می کند خودداری کنید.

آیا گوشهایتان هنوز رشد می کند؟

بله، گوش خارجی رشد می کند. طبق مطالعه ای که توسط پزشکان عمومی کالج بریتانیا انجام شد، وقتی که به دنیا می آییم، سایز گوش ها به تناسب همان موقع است، هرچه بدن بزرگتر می شود، گوش ها هم بزرگتر و برجسته تر می شوند. تا 10 سالگی به سرعت رشد می کنند، سپس سالانه 0.22 میلی متر رشد می کنند.

مطالعات دیگر نشان می دهد که لاله گوش به خودی خود در طول زندگی مان بزرگ می شود( لاله گوش مردها بزرگتر از خانم هاست ). بنابراین، سایز مجرای گوش که با استخوان و غضروف شکل می گیرد تا سن پیری رشد نمی کند.

آیا همه بچه ها بدون خال یا لک به دنیا می آیند؟

البته بعضی از نوزادان، با خال مادر زادی یا ماه گرفتگی به دنیا می آیند اما این درست است که تا زمانی که پا به این دنیا نگذاشته اند هیچ گونه خالی ندارند و در معرض نور آفتاب ممکن است لک و خال در پوستشان ایجاد شود. اگر نوزادان زیاد در معرض نور آفتاب قرار بگیرند، مخصوصا آنهایی که پوست زیبا و چشم های روشنی دارند بیشتر در معرض لک پوستی قرار دارند و احتمال سرطان پوست برای آنها بیشتر است.

رابین آشینوف سرپرست مرکز جراحی های پوست می گوید : لک هایی که روی گونه های بچه های با موهای قرمز وجود دارد جزء زیبایی آنها نیست بلکه لک های پوست آنها به دلیل آسیب های ناشی از آفتاب است و ممكن است به مولكول DNA سلولهای آنها آسیب برساند. بچه ها و بزرگسالانی که لک دارند بایستی به صورت مداوم تحت نظر متخصص پوست باشند و از کرم های ضد آفتاب با اس پی اف 30 یا حتی بالاتر استفاده کنند.

چه چیزی باعث خواب رفتگی و مورمور شدن می شود؟

مورمور شدن به علت نرسیدن جریان خون به عصب تحت فشار ایجاد می شود. اگر به مدت طولانی در یک جا بنشینید یا حتی وقتی که پاهایتان را روی هم انداخته اید، ممكن است روی عصب هایتان زیاد فشار وارد کنید و باعث می شوید که مثلا پایتان خواب رود یا احساس کرختی کنید. مورمور شدن بیشتر، در دست ها، پاها و قوزک پا اتفاق می افتد. این حس آزاردهنده پیامی را به مغز می رساند. عوض کردن حالت نشستن تان تقریبا همیشه راه حلی است که این مشکل برطرف شود. اما این احساس دلخراش به ندرت می تواند نشانه بیماری هایی مانند دیابت، لوپوس و ام اس باشد. اگر مور مور شدن بدنتان با تغییر دادن حالت نشستن تان برطرف نشد، به پزشک مراجعه کنید.

چرا اطراف لامپ ها هاله نور می بینیم؟

این پدیده به علت خطای کروی اتفاق می افتد. خطای کروی یکی از خطاهای بصری انسان است.

در روز، مردمک چشم، تنگ می شود و اجازه می دهد که نور با عدسی چشم برخورد کند. در شب، وقتی که مردمک های چشم گشاد می شود تا نور بیشتری را وارد کند، چشمان شما مسیر بزرگتری برای لنز در نظر می گیرد. هرچه لنز دورتر رود، از وضوح نور کاسته می شود. اگر شما از مرکز دور شوید، اشعه های نور به مرکز چشم شما متمرکز نمی شود. این چرخه را حس می کنید، زیرا لنز گرد است. تقریبا همه این حلقه ها را می بینند، اگر شما همیشه آن را می بینید، به احتمال زیاد چشمان شما خوب است. اما هاله هایی که در اثر تاری لنز به وجود می آیند، یکی از نشانه های آب مروارید است. ممكن است دیدن ناگهانی هاله نشانه ی گلوكوم یا افزایش فشار چشم باشد. بنابراین اگر هاله جدیدی را می بینید برای تست و آزمایش های مختلف به پزشک مراجعه کنید.

آیا مچ پای چاق برای شما خوب است؟

شاید باشد. اگرچه دانشمندان اهمیت شکل قوزک پا را مورد مطالعه قرار نداده اند اما تحقیقات دیگری در زمینه چربی ممکن است به این سوال پاسخ دهد.

چربی های شکمی و اعضای دیگر بدن، به میزان زیادی با اختلال متابولیسم مرتبط است. مانند دیابت نوع دو که چربی های پا با این بیماری در ارتباط است.

وندی کورت استاد دانشگاه کلورادو، در مطالعه ای دریافته است که خانم های یائسه ای كه چربی بیشتری در پاهای خود دارند، خطر كمتری برای بیماری های قلبی، فشار خون و دیابت نوع دو داشته اند. احتمالا چربی های جمع شده در پا، تری گلیسریدها را از گردش خون بیرون كشیده و ذخیره كرده است. او می گوید كه احتمالا خارج كردن این سلولها از بدن مثلا به وسیله ی لیپوساكشن ایده ی خوبی نیست و این تاثیر را از بین می برد.

آیا آدامس و پنیر برای دندان های شما خوب است؟

هر زمانی که چیزی را می خورید، باکتری های دهانتان نسبت به غذاها واکنش شیمیایی نشان می دهند و اسید آلی تولید می کنند که باعث پوسیدگی دندان می شود. با خارج كردن بقایای غذا از بین دندانها ،شستن دندان ها با آب ، و رقیق كردن اسید تولید شده ، بزاق با این فرآیند مقابله می کند.

جیمز وفل رئیس انستیتو تحقیقات دندانپزشکی می گوید : ما متوجه شدیم که عمل مكانیكی جویدن، ترشح بزاق را تحریک می کند.

اما درمورد پنیر، چربی های آن به عنوان یک عامل حفاظتی برای دندان ها عمل می کند. به علاوه پنیر حاوی کلسیم و فسفات است که از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند و دندان ها را محکم می کند. میان وعده های غذایی تان را محدود کنید تا تعداد دفعات مواجهه دندانها با اسید كاهش پیدا كند. آدامس های بدون قند را بعد از غذا بجوید. یا غذایتان را با تکه های کوچک پنیر تمام کنید.

چرا در ناحیه پهلو احساس گرفتگی می کنید؟

روبرت گتلین یک پزشک نیویورکی می گوید : دو دلیل معمول این گرفتگی در پهلو شامل دویدن و خنده های مداوم است. این فعالیت ها حداقل یک چیز مشترک دارند : فشار بر دیافراگم. وقتی به شدت می خندید، هوای زیادی را وارد ریه می کنید که ریه ها را پر می کند و وقتی که ماهیچه های شکمی منقبض می شوند به دیافراگم فشار وارد می آید. چنین موقعیتی زمان جیغ کشیدن شما هم به وجود می آید. زیرا در ماهیچه ها گرفتگی و اسپاسمی به وجود می آید که همه ما آن را می شناسیم.

گاهی اوقات وقتی که زیاد می خندید، ممکن است دردی در ناحیه بازوی سمت راستتان احساس کنید. به این علت است که عصبی که دیافراگم را تغذیه می کند به سمت شانه سمت راست هم می رود. علاوه بر این، خنده از ته دل ممکن است حالتی ایجاد كند كه شما فكر كنید دچار حمله قلبی شده اید!

بنابراین با آهسته تر خندیدن، فشار بر دیافراگم را متوقف كنید. سعی كنید نفس آرام و عمیق بكشید و از خوردن وعده های حجیم اجتناب کنید تا خون زیادی به سمت روده ی شما جریان پیدا نكند و دچار مشكل نشوید.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مهر 1389ساعت 14:44  توسط آرمان مظاهری  | 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از رای مثبت این کمیسیون به حذف محدودیت سرعت 128 کیلو بیتی برای اینترنتی خانگی خبر داد و گفت: این طرح برای تصویب به کمیسیون تلفیق ارائه شده است.

علی مطهری در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه در صورت تصویب حذف محدودیت سرعت اینترنت در کمیسیون تلفیق، این طرح به قانون تبدیل می‌شود گفت: در صورت تصویب این طرح محدودیت سرعت اینترنت برای کابران خانگی برای همیشه برداشته خواهد شد.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد رفع محدودیت ارائه پهنای باند اینترنت برای کاربران خانگی نظر مثبت دارند خاطرنشان کرد: این موضوع در دست بررسی کمیسیون تلفیق قرار دارد.

به گفته مطهری در صورت تصویب طرح مورد نظر در کمیسیون تلفیق، طرح برای تصویب نهایی در صحن مجلس ارائه می شود که پس از آن به صورت قانون در‌آمده و قابلیت اجرایی دارد.

پیش از این نیز مخبر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به مهر گفته بود که این لایحه به افزایش پهنای باند اینترنت، ارائه خدمات به کاربران و سیاستهایی که منجر به اجرای دولت الکترونیک و استفاده از این فناوری در سطوح ادارای و دستگاههای اجرایی می شود مربوط می گردد که با تصویب کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد که نمایندگان مجلس مذاکرات و توافقاتی نیز در این زمینه با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات داشته اند.

به گزارش مهر، اواخر سال 86 براساس بخشنامه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ارائه اینترنت پرسرعت به ‌تمام کاربران کشور با محدودیت مواجه شد. مطابق با این بخشنامه، ارائه اینترنت پرسرعت با ظرفیت بیش از ‪128 کیلو بیت بر ثانیه به تمام کاربران خانگی ممنوع اعلام شد که این مصوبه کماکان اجرا می شود.

در همین حال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش از پیشنهاد رفع محدودیت سرعت دسترسی به اینترنت تا سقف 512 کیلوبیت بر ثانیه در برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور خبر داده و گفته بود که در صورت موافقت مجلس با این پیشنهاد، محدودیت عرضه اینترنت رفع خواهد شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مهر 1389ساعت 14:43  توسط آرمان مظاهری  | 

هافبك نسبتا معروف با خودروی آخرین مدلش هیچگاه فكر نمی‌كرد به كاهدان می‌زند و مقابل پای دختر سرمربی تیمش ترمز خواهد كرد!
آقای فوتبالیست كه نمی‌دانست برابر پای دختر سرمربی تیمش ترمز كرده به دختر كه منتظر تاكسی بوده اصرار می‌كند كه سوار شود و دختر نیز در نهایت برای فرار از دست این بازیكن سمج، خود را معرفی می‌كند.
آقای هوسران نیز پا را بر روی گاز گذاشته و فرار می‌كند، به این امید كه آن دختر چیزی به والدین خود نگوید!
اما دختر عصبانی ماجرا را به پدرش گفته و او را به خاطر تربیت كردن چنین بازیكنانی شماتت می‌كند. در نهایت بازیكن معروف 4 هفته از تركیب اصلی تیم بیرون گذاشته می‌شود.
این اتفاق عبرت آموز و تاسف انگیز نقل شد تا برخی مربیان و بازیكنان رشته های مختلف از جمله فوتبال بیشتر مراقب خود باشند و بدانند عاقبت هوسرانی همیشه به چند هفته نیمكت نشینی ختم نخواهد شد و باید تاوان های بزرگی برای انحرافات خود بدهند

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مهر 1389ساعت 14:42  توسط آرمان مظاهری  | 

همان غاری که از وارد شدن به آن واهمه دارید ، میتواند سرچشمه

آن گنجی باشد که دنبالش می گشتید . . .

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

کاش میدانستم چیست ، آنچه از چشم تو تا عمق وجودم جاری ست . . .


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

در دعا کردن باید مانند مثل کودکی باشی که شب را به راحتی

می خوابد ، چون اطمینان دارد که صبح ، چیزی را که از پدرش

خواسته آماده است . . . (اسکوال شین )


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مهر 1389ساعت 14:40  توسط آرمان مظاهری  | 

مدير مركز تحقيقات قلب و عروق بيمارستان شهيد.رجايي گفت: درمان كامل گلودرد چركين و شيوع روماتيسم قلبي را كم مي.كند زيرا هر چند گلودرد چركين خود به خود خوب مي.شود، اما عارضه آن روي دريچه.هاي قلب تاثير مي.گذارد.

سيد سعيد حسيني در گفت.وگو با فارس، اظهار كرد: بيماري.هاي دريچه. قلب پس از بيماري.هاي عروق كرونر از شايع.ترين بيماري.هاي قلبي هستند كه بيشتر، بزرگسالان را درگير مي.كند. البته كودكان هم به اين بيماري مبتلا مي.شوند ولي بيماري آنها بيشتر مادرزادي است.
وي افزود: از مواردي كه دريچه.هاي قلب را درگير مي.كند، بيماري روماتيسم قلبي است كه البته قابل پيشگيري است و مي.توان آن را كنترل كرد.
حسيني با بيان اين.كه روي اين بيماري سال.ها كار شده است تصريح كرد: فقط با درمان يك گلودرد ساده چركي مي.توان اين عارضه را كنترل كرد و به همين دليل، فرد بايد پس از ابتلا به گلودرد چركي درمان كامل آن را انجام دهد.
وي اضافه كرد: شايع.ترين دريچه.اي كه روماتيسم قلبي مي.گيرد دريچه ميترال و سپس آئورت است. گلودرد چركي با اين.كه شيوع بالايي دارد، اما خوشبختانه نوع ميكروبي آن كه موجب بيماري روماتيسم قلبي مي.شود كم است لذا همين كه فرد از پني.سيلين استفاده كند يا تجويز 10 روزه آنتي.بيوتيك را به طور كامل مصرف كند شيوع اين بيماري كم مي.شود.
مدير مركز تحقيقات قلب و عروق بيمارستان شهيد رجايي خاطرنشان كرد: اگر دريچه قلب از نظر روماتيسم دچار تخريب شود بايد جاي آن دريچه فلزي جايگزين كنيم و بيمار بايد مادام.العمر داروي ضد انعقاد دريافت كند. خونريزي يا عمل مجدد از ديگر عوارض دريچه.هاي فلزي است
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مهر 1389ساعت 8:16  توسط آرمان مظاهری  | 

شوره سر يا سبوره ، عارضه.اي است كه در آن پوسته.هاي سفيد يا خاكستري كوچك در يك قسمت يا تمام سر ديده.مي.شود و به حدي در افراد شايع است كه برخي متخصصان آن را امري طبيعي مي.دانند. شوره سر به طور كلي در مردان نسبت به زنان شايع.تر است و بروز آن هنگام بلوغ بيشتر ديده مي.شود.

دكتر زهره افتخار جواهري ، متخصص پوست و مو در گفتگو با جام.جم در اين باره مي.گويد: در اين عارضه موقع شانه كردن موهاي سر، دانه.هاي ريز سفيد رنگي روي شانه شخص مي.ريزد و چنانچه به كف سر و موها نگاه كنيم، اين ذرات سفيد قابل مشاهده است.
به گفته وي نقاط ديگري از بدن غير از سر با شيوع كمتري مي.توانند مبتلا به شوره شوند اما به طور كلي، موهاي تميز، سالم و داراي تعادل اسيدي اگر خوب نگهداري شوند دچار مشكل شوره سر نمي.شوند.
وي مي.گويد: هرچند وجود چند تكه پوسته سفيد رنگ لابه.لاي موها، امري طبيعي است اما هنگامي كه ميزان اين پوسته.ها زياد شود، بايستي به عنوان يك بيماري با آن برخورد كنيد.
انواع شوره سر
اين متخصص پوست و مو مي.گويد: به.طور معمول شوره سر به دو نوع شوره خشك و چرب تقسيم مي.شود؛ شوره خشك به صورت پوسته.هاي سفيد رنگ نرم به نظر رسيده و در آن كف سر دچار خارش زيادي مي.شود، اما شوره چرب به صورت پوسته.هاي چسبناك و زرد رنگ به نظر مي.آيد و در آن پوست سر بوي بدي مي.دهد و بيشتر در موهاي نوجوانان و جواناني كه پوست كف سرشان چرب است، ديده مي.شود.
علت بيماري
دكتر جواهري مي.گويد: اين عارضه معمولا در هواي سرد به دليل پايين بودن رطوبت محيط زندگي و كاهش نور خورشيد، شدت مي.يابد و با توجه به اين.كه علت.هاي مسبب بيماري هميشه برقرار هستند، ممكن است تا پايان عمر ادامه پيدا كند.
وي مي.افزايد: ثابت شده است اين بيماري تا حدي وابسته به وجود قارچ است، اما از استرس و خستگي، برنامه غذايي ناسالم و كمبود برخي ريزمغذي.ها همانند روي در بدن، اختلالات هورموني، عفونت.هاي ناشي از برخي بيماري ها، آسيب.ها و زخم.هاي وارد شده به پوست كف سر و استفاده زياد يا نادرست از محصولات آرايشي مي.توان به عنوان ديگر علل عمده ايجاد شوره سر نام برد.
شامپو
وقتي اسم شوره سر به ميان مي.آيد، معمولا اين سوال مطرح مي.شود كه با چه شامپويي مي.توان به جنگ آن رفت. دكتر جواهري در اين باره مي.گويد: براي. درمان موارد خفيف اين عارضه، شامپوهاي. ضدشوره. از جمله سلنيوم سولفايد و انواع شامپوهاي پلي.تار مفيد هستند. در شوره شديد سر (با پوسته ريزي و دلمه) مي.توان از اسيد ساليسيليك نيز در كرم.ها با تجويز پزشك استفاده كرد.
پيشگيري
اين متخصص پوست و مو در باره راه.هاي پيشگيري از شوره سر مي.گويد: فرد مبتلا به اين عارضه بايد سعي كند از برخورد با محيط.هاي پراسترس و تنش زا دوري كند، تا آنجا كه ممكن است بايد از خارانيدن پوست سر پرهيز شود، زيرا اين كار باعث ايجاد عفونت مي.شود. البته برس.زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهميت زيادي دارد، زيرا سبب مي.شود كه جريان خون سريع.تر شده و سلول.ها تغذيه شوند.
به گفته اين پزشك متخصص، برس و شانه بيمار بايستي نرم و حتي.الامكان از جنس طبيعي باشد و ساير افراد خانواده به هيچ وجه نبايد از آن استفاده كنند، فرد حتما بايد رژيم غذايي خود را اصلاح كند و از خوردن چربي.هاي حيواني، مصرف بيش از حد شيريني.ها، شكلات، ..آجيل، .غذاهاي سرخ شده و پر ادويه پرهيز كند. همچنين خوردن سبزي.ها، ميوه.ها و غذاهايي كه حاوي ويتامين.هاي a، e، b و پروتئين هستند نيز توصيه مي.شود.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مهر 1389ساعت 8:15  توسط آرمان مظاهری  | 

شیطان و جنّ از آتش آفریده شده اند و موجودات لطیفی می باشند, در وضع عادی و در هر زمان نمی توان آن ها را دید, اما جن ها و شیطان ها, انسان ها را می بینند, چنان كه خداوند برای برحذر داشتن آدم ازشیطان و اتباع او می فرماید:«إِنَّهُ یَرَیكُمْ هُوَ وَقَبِیلُهُ مِنْ حَیْثُ لَا تَرَوْنَهُمْ ... ;(1) شیطان و هم جنسانش شما را از جایى می بینند كه شما آن ها را نمی بینید».
جن و شیطان مانند فرشتگان موجوداتی نامریی هستند, ولی گاه به صورتی در آمده و قابل رؤیت می شوند.
بنابراین , حقیقت جن و شیطان را نمی توان دید, لیكن به جهت لطافتی كه دارند و می توانند به صورت اشكال مختلفی در بیایند وجود آن ها را به صورت های نمادین می تواند دید.(2)
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مهر 1389ساعت 8:8  توسط آرمان مظاهری  | 

من يكي از مفاصل شما هستم تا كنون صداي مرا شنيده اي، مي خواهم خودم را معرفي كنم. «من يكي از مفاصل بدن شما هستم. من از اندازه سر يك چوب كبريت در گوش شما، با تخصصي ترين و دقيق ترين عملكرد در انتقال اصوات شنوايي، تا اندازه اي بزرگتر از يك مشت گره كرده در قسمت لگن، براي تحمل وزن ۱۶۰ كيلوگرمي شما در تمام عمر آفريده شده ام. وظيفه ام اين است كه شبانه روزي، هزاران و بلكه ميليون ها حركت در اندام ها را هدايت و وزن و نيروهاي مختلف را جا به جا كنم. شايد تشبيه مفاصل بدن به يك لولا، كمي دور از انصاف و كفران نعمت باشد، چرا كه بهترين لولاها ۳۰ سال و آن هم روزانه چند دفعه كار مي كنند، روغن كاري مي خواهند و در صورت تغيير سنگيني، جهت حركت و يا هر گونه تغيير ديگر، محال است كه دوباره كار كنند. اين در حالي است كه هر يك از مفاصل بدن يك فرد ۶۵ كيلوگرمي، در صورت اضافه وزن، حتي تا ۱۰۰ كيلو، باز هم به دقت كار خواهند كرد، روغن كاري نمي خواهند و مهم تر از همه حس دارند و ما را از موقعيت هاي خطرناك با خبر مي كنند. شما در تاريكي، فقط به اعتماد گزارش مفاصل تان است كه قدم برمي داريد و در صورت اختلال در عملكرد آن ها نمي توانيد قدم از قدم برداريد. زندگي بدون عملكرد مفاصل يعني سكوت و مرگ. من از دو سطح استخواني پوشيده از غضروف تشكيل شده ام و يك كپسول ليفي احاطه ام كرده است تا مايع تغذيه كننده من در آن قرار گيرد. عامل حيات و سلامت غضروف من، فشار است«فشار»، تعجب نكنيد. فشاري معقول و متوازن. وظيفه عضلات اطراف من جز ايجاد نيرو، كمك به پيشگيري از ايجاد فشار روي سطوح مفصل است. پس براي ابقاي من، عضلات اطرافم را قوي نگه دار. گاهي اوقات از من صداهايي مي شنويد و گاهي نيز به اشتباه صداي مرا در مي آوريد. برخلاف تصور عام، اين صداها حاصل ساييدگي نيست.

اصولاً آن چنان آفريده شده ام كه در صورت استفاده صحيح، احتمال سايش و اصطكاك در من وجود ندارد و در طي ۱۰۰ سال براي راهپيمايي در چند صد هزار كيلومتر يا حتي چند ميليون كيلومتر، گارانتي شده ام. اين صداها فقط براي آگاهي شما از شرايط نامساعد من است. اگر حركتي به ايجاد صدا در من منجر شود فشار زيادي را به من وارد مي كند كه در نهايت منجر به صدمه ديدنم مي شود. بدان كه زندگي بدون حركت مرگ است. براي اين كه زندگي مفهوم پيدا كند، بايد حركت كرد. لطفاً توجه كن تا از من يك مركز درد درست نكني چون از حركت باز مي ماني. ورزش و فعاليت هاي منظم مرا محكم و قوي مي كند. استراحت كردن براي سلامتم امري مهم است. اكسير حيات من تمرين و تقويت عضلات است. چيزهايي از قبيل كمبود خواب، نيكوتين، الكل، اضافه وزن، كمبود حركت منظم و فشار بي موقع براي من بسيار رنج آور و آزار دهنده است.» فتبارك الله احسن الخالقين؛ اگر سري به يكي از مفاصل بدن بزنيم، مي بينيم كه با چه ظرافت و مكانيسم دقيقي براي جذب و دفع فشار آفريده شده اند. يك مفصل از دو جزء استخواني تشكيل شده است كه سطوح اين استخوان ها در داخل مفصل به وسيله غضروف پوشيده شده است. اين دو استخوان با يك پوشش كيسه مانند به نام كپسول احاطه شده اند و داخل اين كپسول را مايع مفصلي پر كرده است كه ضمن كاهش استهلاك، تغذيه غضروف ها را به عهده دارد. غضروف گردش خون ندارد و به واسطه همين مايع مفصلي تغذيه مي كند. با افزايش فشار به مفصل، مواد غذايي وارد غضروف مي شود و با برداشتن فشار از روي مفصل، مواد زائد تخليه مي شوند. پس ركن سلامت مفصل و غضروف هاي آن، اعمال فشار مناسب است كه معمولاً در ورزش ها ايجاد مي شود، اما فشار هاي شديد و ناگهاني براي مفاصل بسيار مضر است. پس بر مي گرديم به همان جمله آرام بخش هميشگي كه«هوالشافي». آري اوست شفا دهنده. خداوند درمان هر دردي را در نزديك ترين نقطه به آن درد قرار داده است.

در عين حال كه همگان اعمال فشار را براي مفصل مضر مي دانند، بهترين درمان در مقاوم سازي مفصل و تغذيه مناسب غضروف، اعمال فشار متناسب و منظم- به عبارتي ورزش- به مفصل است. تقويت عضلات، دوري از زندگي ساكن و ماشيني و نيز ورزش كردن، مهم ترين داروهاي پيشگيري از بروز صدمات مفاصل و به عبارتي «آرتروز» هستند. سيستم هوشمند بدن انسان، ديگر امتياز خاص آن است. گيرنده ها و مراكز اطلاع رساني در مفاصل بدن وجود دارند كه در صورت استفاده نادرست از مفصل، فرد را از طريق صدا، خشكي و يا درد با خبر مي كنند. صداهايي كه گاهي از مفاصل بدن خود مي شنويم، احساس خشكي صبحگاهي يا احياناً درد، نشانه هاي اين است كه از اين عضو ارزشمند به خوبي نگهداري نكرده ايم و در صورت ادامه از استفاده مجدد آن محروم مي شويم. جالب اين جاست كه در صورت ادامه وضعيت وخيم، همين گيرنده ها موجب تضعيف عضلات اطراف مفصل و اختلال در حركت مي شوند تا تخريب بيش از اين ادامه نيابد. اين يكي از اختلاف هاي معني دار سيستم بدن با ساخته هاي دست اوست. گاهي ديده مي شود كه شركت هاي توليدكننده وسايل كمك حركتي مانند زانوبند، كمربند و قوزبند ادعا مي كنند كه وسايل آن ها مفاصل را از بروز آسيب حمايت مي كنند. با توجه به لزوم سيستم هوشمند گيرنده هاي داخل مفاصل با عضلات، متوجه مي شويم كه اين وسايل اصلاً قادر نيستند جاي عضلات را بگيرند و بعضاً با ايجاد ضعف در اين عضلات موجب وخامت اوضاع نيز مي شوند. پس مي بينيم كه خداوند هم با آفريدن يك سيستم هوشمند و كارآمد، حجت را بر ما تمام ساخته است. خداوند عوامل را براي يك زندگي ۱۰۰ساله و حتي بيشتر مهيا كرده است، اما اين ما هستيم كه با بي توجهي و ناآشنايي با بدن، مشكلاتي را براي خود و مفاصل ايجاد مي كنيم. يكي از اين مشكلات«قولنج مفاصل» است، كه بين عموم مردم شايع است و لذا در اين مبحث سعي داريم با رويكردي پيشگيرانه و اصلاح نحوه زندگي، به شناخت و درمان آن بپردازيم.

قولنج، فرياد مفصل بي پناه

هر يك از مفاصل بدن تعدادي گيرنده عصبي از انواع مختلف دارند كه وظيفه آن ها ارسال پيام به مغز و گزارش وضعيت مفصل از نظر موقعيت فيزيكي، تحريك ها، صدمات و يا فشارهاي نامعقول است. اين گيرنده ها در هر لحظه، وضعيت مفصل را به مغز گزارش و مغز با توجه به اين گزارشات براي انجام عكس العمل مناسب در مقابل حركت، نيرو يا فشار داخل مفصل، تصميم گيري مي كنند. پس مي توان گفت كه مفاصل يك سيستم حمايت هوشمند و آگاهانه دارند. خواهش مي كنم سعي نكنيد آن را با يك زانوبند جامد و خارج از فرمان مغز مقايسه كنيد. عضلات اطراف هر مفصل ضمن اين كه وظيفه ايجاد حركت دارند، وظيفه دريافت فشارهاي وارده به مفصل و تعديل آن ها را نيز بر عهده دارند. اين عضلات هم از مغز فرمان مي گيرند و هم به وسيله يك مدار كنترل اتوماتيك هدايت مي شوند و هم چنين متصل به سيستم اطلاع رساني داخل مفاصل اطراف خود نيز هستند. چهار نوع گيرنده داخل مفصل، چند صدم ثانيه قبل از اعمال هرگونه فشار به مفصل، با كسب اطلاع از حواس ديگر مانند بينايي و پردازش آن، عضلات را براي جذب فشار آماده مي كنند تا هنگام اعمال هر نوع فشار به اندام ها، نيروي اضافه اي به مفصل وارد نشود.

قولنج از نظر علمي، چيست

بيشتر شما با صداهايي كه به وسيله مفاصل از جمله انگشتان، فك، زانو، كمر و گردن ايجاد مي شوند، آشنا هستيد. بعضي عادت دارند با فشار به انگشتان دست، حركات سريع گردن يا فشار پا بر روي ستون فقرات كمري، اين صداها را ايجاد كنند. به عبارتي از اين طريق قولنج آن را رفع كنند و با اين حركت، به نوعي احساس راحتي برسند. در يك تقسيم بندي ساده مي توان اين صداها را به دو دسته تقسيم كرد. يك دسته صداهاي حاصل از حركات مفصلي و دسته ديگر صداي حاصل از قولنج كردن مفاصل است كه طي يك فشار شديد در انتهاي دامنه حركتي ايجاد مي شود. تا زماني كه اين صداها با درد و التهاب همراه نباشد، گروه درمان نگراني زيادي براي ايجاد اين صداها ندارند، اما در صورتي كه توليد اين صداها، همراه با درد و التهاب باشد، بايد براي درمان مشكل موجود، به پزشك مراجعه كرد.

شكستن قولنج يعني شكستن مفصل

علت قولنج كردن مفاصل، ايجاد حباب هاي گاز CO2 است كه موجب افزايش حجم داخل مفصل و شكلي از احساس تنگي در آن مي شود و فرد براي خلاص شدن از اين درگيري مجبور است مفصل را در دامنه انتهايي خود قرار دهد تا حباب به وجود آمده، تركيده و حجم مفصل به حالت عادي و طبيعي خود برگردد. مهم ترين عارضه اين كار تضعيف مكرر عضلات حمايت كننده مفاصل است، چرا كه اختلال در سيستم هوشمند حمايتي مفاصل، اشكال در ارسال پيام ها و پاسخ ندادن به موقع و قوي عضلات را در بردارد و مفاصل مربوطه را دو چندان در معرض صدمه قرار مي دهد. از جمله ديگر مضرات اين كار، آن است كه چون فرد مجبور است مفصل را براي تركيدن حباب گاز در دامنه انتهايي خود قرار دهد، فشار زيادي به تمام بافت هاي اطراف مفصل از جمله عضلات، رباط ها و كپسول مفصلي وارد مي كند. عناصر غيرفعال اطراف مفصل كه در طول بلند خود قرار مي گيرند به مرور افزايش طول مي دهند و امكان انجام حركات دقيق را از فرد سلب مي كنند. با اين كار در سن بالا منتظر آرتروز و لرزش دست و پا باشيد. احتمال لرزش در سنين بالاتر به علت اختلال در ارتباط گيرنده ها و عضلات، كاهش تمركز و كنترل حركت دقيق و كاهش ثبات مفصلي نيز وجود خواهد داشت. در اين زمينه بروز آرتروز با كاهش فشار عضلاني حتمي است. پس از تكرار اين حركات و شروع صدمه به غضروف مفصل، تعويض مفصل هم شما را ياري نمي كند. بهتر است به اين مفاصل مصنوعي هم دل نبنديد كه آن ها هم جسمي بي شعور و خارج از اراده و كنترل مغز و مفاصل هستند و ديري نمي پايد كه از دست مي روند.

خطر مرگ در كمين قولنج شكنان

خطرناك ترين قسمت ماجرا در شكست قولنج مفاصل گردن است. در كساني كه عمل شكستن مفاصل را در گردن، به صورت مكرر انجام مي دهند، احتمال صدمه مستقيم به شريان تغذيه كننده مغز وجود دارد. خطرناك ترين وضعيت، رفع قولنج در گردن با انجام حركات شديد و سريع است. جز مسأله ايجاد روند فرسايش بين مهره اي و به عبارت ديگر آرتروز، احتمال صدمه به شريان هاي تغذيه كننده مغز هم وجود دارد كه به دنبال خود حتي احتمال مرگ را هم در پي خواهد داشت. خصوصاً بيماران آرتريت روماتوئيد از اين حركت پرهيز كنند.

سردردهاي مداوم، تاري ديد و مشكلات بينايي

منشأ بسياري از سردردهاي غيرمشخص و حتي تاري ديد هم در همين عادت نابجا و خطرناك و فشارهاي غيرمعمول به ستون فقرات و گردن است. عروق تغذيه كننده مغز از گردن عبور مي كنند و هر گونه فشار به آن ها، كه بيشتر به واسطه اسپاسم عضلات گردن ايجاد مي شود، مشكلات مغز و اعصاب را در سطوح مختلف ايجاد خواهد كرد.

لگد كردن ستون فقرات ممنوع

خيلي ها عادت دارند كه هنگام قولنج ستون فقرات، از ديگري درخواست مي كنند كه بر روي ستون فقرات شان راه برود و فشارهاي غيرمعمول و بسيار سنگيني را به ستون فقرات وارد كند. آگاه باشيد كه در بعضي موارد، اين كار ممكن است منجر به شكستن مهره ها و ايجاد صدمات جبران ناپذير از جمله بي اختياري ادرار و يا فلج اندام ها شود. اگر مشاهده كرده يا شنيده ايد كه در گذشته افرادي مثلاً در حمام مبادرت به اين كار مي كردند، در نظر بگيريد كه اولاً مردم آن زمان از لحاظ درصد تراكم استخوان با مردمان ما با يك زندگي بي تحرك كاملاً متفاوت بوده اند و به عبارتي استخوان محكم تري داشته اند و دوم آن كه افرادي كه ماساژهاي خاص مي دادند متبحر بوده اند و سوم اين كه همان زمان هم اين حادثه ها ايجاد مي شد اما به لحاظ نبود سيستم اطلاع رساني، مردم بي خبر بوده اند. در مجموع تغيير حجم هاي سريع مفصل و خلاصي از اين حباب ها با اين روش ها موجب ايجاد مكرر و تشديد توليد اين حباب ها خواهد شد پس توصيه نمي شود كه به اين كار عادت كنيد چون كه براي هميشه مهمان شما خواهند ماند.

همت اصلي، اصلاح نحوه زندگي، پيشگيري و مبارزه

زندگي سالم و با نشاط، بر پايه فشار صحيح و استرس نرمال به بدن مبتني است، از تنبلي بپرهيزيد. شايد بپرسيد چطور به اين مثال ها توجه كنيد: براي پيشگيري از بروز پوكي استخوان بايد پرتحرك بود و به استخوان فشار آورد. براي داشتن قلبي سالم بايد به آن در حد معقول فشار آورد و دويد. تحرك كافي و ورزش، شما را در برابر هر مشكل و بيماري قوي و مصون مي كند. در مورد پيشگيري و درمان قولنج مفاصل، راه كار اصلي انجام ورزش هاي كششي و انعطاف پذيري مناسب است. هميشه مفاصل خود را در وضعيت خوب نگه داريد. عضلات قوي، راهپيمايي، غذاهاي سالم و به دور از مواد نگه دارنده، كاهش حركات ناگهاني و دوري از ورزش هاي شديد بدون گرم كردن، از مفاصل بدن شما محافظت مي كنند. مهم ترين فاكتور مؤثر، افزايش انعطاف پذيري بدن است. انجام روزانه حداقل چند ورزش انعطاف پذيري و كششي در انتهاي دامنه حركتي موجب كاهش تشكيل حباب ها خواهد شد. در حين ورزش و در تمام مفاصل، به تمرينات كششي و حركت به سوي تمرينات با حداكثر دامنه مجاز نيازمنديم، چرا كه در غير اين صورت زندگي روزمره به اجبار، بدن را به سمت دامنه حركت انتهايي خواهيم برد و به مفصل صدمه مي زنيم. آيا شنيده ايد ترك عادت موجب مرض است بهتر است بپرسيم ترك عادت به چه روشي، موجب مرض است بله ترك يك باره عادت و يا كمي علمي تر تغيير روش زندگي به يك باره، مي تواند مشكلاتي را ايجاد كند، اما اصلاح روش زندگي بسيار مطلوب و پسنديده است به شرطي كه طبق اصول و قواعدي باشد. به جاي شكستن قولنج مفاصل در مفصلي كه اين مشكل را داريد، روزانه چند حركت كششي انجام بدهيد - بر طبق اصول فيزيولوژيك بدن - مي بينيد كه ظرف مدت چند هفته، همه عادات شما در اين زمينه به راحتي برطرف خواهند شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مهر 1389ساعت 8:5  توسط آرمان مظاهری  | 

قانون شماره یک:

چه یک گیاه باشد، چه حیوان و چه انسان، اگر زنده باشد، با مهر و محبت شما شانس بیشتری برای پیشرفت و کامیابی دارد.

قانون شماره دو:

تنهایی کشنده است. لازم نیست حرف من را باور کنید، فقط کافی است آمار مرگ و میر کودکانی که در یتیم خانه هستند را با آنهایی که در خانه و با خانواده بزرگ می شوند مقایسه کنید. یا مرگ و میر سالمندان بیماری که در خانه پرستاری می شوند و آنهایی که در خانه سالمندان.

کسی که افسرده است به طور ناخواسته دیگران را از خود دور می کند. این افراد هر چیزی که می شنوند یا می بینند و به هر چه که فکر می کنند، هر چه که می گویند و هر کاری که انجام می دهند از فیلتر آن افسردگی رد می شود. هر زمان که اطلاعات از یک احساس منفی فیلتر شود، تحریف می گردد. می بینید که خیلی وقت ها که به آنها می گویید درمورد افسردگیشان حرف بزنند، بیشتر و بیشتر افسرده شان می کند. ممکن است عقب بکشند و برنجند.

کاری که شما می توانید بکنید تا دوباره به حالت طبیعی برگردند و از زندگی لذت ببرند چیست؟ پیشنهادات زیر شاید به نظر خیلی ساده برسند اما واقعاً موثرند.

·         مدام به آنها سر بزنید.

·         به چشمانشان نگاه کنید و بیشتر به آنها لبخند بزنید.

·         دستانشان را در دست بگیرید و شانه شان را نوازش کنید.

·         بیشتر به حرفهایشان گوش دهید.

·         سرگرمشان کنید.

·         به آنها بگویید که کدام کارهایشان شما را تحت تاثیر قرار داده است، به فکر انداخته تان، احساس بهتری به شما داده یا باعث شده روحیه تان بهتر شود.

·         بلندشان کنید و به سمت خوشی بکشانیدشان. با آنها به پیاده روی، سینما، یک رستوران زیبا یا حتی باغ وحش بروید.

·         اگر به خودشان تکان ندادند، اشکالی ندارد. از آنها بخواهید با شما کارت بازی کنند، شطرنج بازی کنند یا یک فیلم کمدی بگیرید و در کنارشان تماشا کنید. یادتان باشد نباید آنها مجبور به کاری بکنید.

·         از آنها بخواهید چیزهایی را لمس کنند. اشیائی با بافت ها و رنگ های مختلف بیاورید و از آنها نظرشان را بخواهید.  یک غذای خوشمزه و خوش ظاهر برای آنها درست کنید. سعی کنید لذت های کوچک وارد لحظاتشان کنید.

·         بلند به آنها بگویید که برایتان مهم هستند. بگویید که دلتان برایشان تنگ شده و دلتان می خواهد برگردند و دوباره با شما خوش بگذرانند.  هر چیزی که درموردشان دوست دارید را به زبان بیاورید.

·         کارهایی را که فقط برای کسانیکه از بودن با آنها لذت می برید و با آنها راحت هستید را با آنها انجام دهید. مثلاً با آرنجتان به بازویشان بزنید یا آرام با یک دسته کاغذ لوله شده بزنید روی سرشان. باید سعی کنید رفاقت خودتان را به آنها نشان دهید.

·         به جای اینکه بپرسید حالشان چطور است بپرسید دوست دارند برای خوش گذراندن امروز چه کاری کنند و در آن کار همراهیشان کنید. به آنها بگویید که کاملاً مشخص است که حالشان بهتر شده و بعد حالشن را بپرسید و واقعاً به جوابی که می دهند گوش کنید.

·         اگر خجالت زده بودند یک داستان مشابه درمورد خودتان بگویید و پشت سر آن داستان های دیگری که از خجالت زدگی کسان دیگر شنیده اید را مثل لطیفه برایشان تعریف کنید. هیچ چیز بیشتر از دیدن احساس خجالت زدگی دیگران این درد را در انسان تخفیف نمی دهد.

·         اگر افسرده هستند پس حتماً احساس ناامیدی می کند. این مشکل برایشان بدون راه حل به نظر می رسد. بعد ازاینکه برای کم کردن شدت افسردگیشان  به آنها کمک کردید، اگر دوست داشتند درمورد آن صحبت کنند به آنها نشان دهید که چطور می توانند این مشکل را شکسته و به چند تکه تبدیلش کنند و بعد ببینند که کدام قسمت آن مهمتر است و سعی کنند راه حل های سالمی برای آن مشکل خاص پیدا کنند تا بتوانند مشکلات و دشواری ها را حل کنند نه تحمل.

چیز مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که اکثر کسانی که مرتکب خودکشی می شوند بین انجام دادن یا ندادن آن شک و تردید دارند. آنها در انتخاب بین درد زندگی کردن و درد مردن تردید دارند. اگر بتوانیم ارتباط آنها با لذت های زندگی بیشتر کنیم و از آن طرف دردی که با خودکشی نصیبشان می شود را هم در نظرشان شدیدتر جلوه دهیم آنوقت خواهیم توانست که کمکشان کنیم.

قوانین را به یاد داشته باشید؛ این را هم به یاد داشته باشید که همیشه استثناهایی هم وجود دارند. دستورالعمل ها را فراموش نکنید و آنها را برحسب موقعیت خود تغییر دهید. شاید نتوانیم جلوی خودکشی را بگیریم، اما می توانید برای جلوگیری کردن از خیلی از آنها کمک کنیم.

پس سهم خودتان را انجام دهید و سعی کنید آن را به تنهایی انجام دهید.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مهر 1389ساعت 8:2  توسط آرمان مظاهری  |